Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı bir çok kişinin yaşadığı bir hastalıktır. Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Deri örtüsünün olduğu bütün bölgeleri tutabilir. Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca tepeden tırnağa tüm vücudu etkileyebilir.

Ancak şiddeti kişiden kişiye değişir. Kimi hastalarda yalnızca bir nokta ya da plaklar durumunda gözlenebilirken, kimi hastalarda bedenin muhtelif alanlarına yayılarak çok geniş deri bölgelerini etkileyebilir. Şu bilinmelidir ki sedef bir cilt rahatsızlığı olup, diğer organların sorunlulukları ile bir ilişkisi yoktur.

Birçok süreğen hastalıkta olduğu gibi belirli Aralıklarla yeniden tekrarlama özelliği vardır. Bu nükslerin sıklığı, yaygınlığı bireysel olarak değişebilmekte bazı durumlarda uzun yıllar boyunca hiçbir atak yaşanmaması da mümkün olabilir.

Bu oldukça sık hastalığın görülme olasılığı %1-3 arasında değişiklik göstermektedir. En fazla görülen bölgeler diz, dirsek, bel, saçlı deri, genital bölgedir. Tipik görüntüsünde kırmızı , net sınırlı zemin üzerinde beyaz ince kabuklanmalar biçimindedir yalnız sedefin kabuk olmadan yalnızca kırmızı alanlar ya da bu alanların üzerine eklenmiş iltihaplı toplu iğne başı büyüklüğünde püstüllerle seyreden formları da olabilir.

Genetik bir hastalık olan sedef bilhassa 20-40 yaş gurubunda sıkça görülür. Ailesel özelliği olan bu hastalığın ebeveynlerde olması çocuklarında görülme olasılığını artırır. Belirli etkenler hastalığın hızlanmasına ya da ilk atağın başlamasına neden olmaktadır.

Bunların başında fiziksel ve psikolojik gerilimler, aşırı güneş ışığı, alınan birtakım ilaçlar(ağrı kesiciler, hormon ilaçları, kortizon, tansiyon ilaçları) yer almaktadır. Hastaların rahat bir hayat sürmesi, aşırı yorgunluktan kaçınılması, mümkün olduğu kadar az ilaç tüketmesi sedefin stabil kalmasına yardım eder.

sedef

Sedefin tipik belirtilerinden bir tanesi de kaşınan yada yaralanan bölgelerde yeni sedef plaklarının gelişmeye meyil göstermesidir. Bu olaya “Köebner fenomeni” denmektedir. Klinik görüntüye bakılarak teşhis konulan sedef bazı durumlarda egzema, alerjik deri hastalıkları ile karışabilmektedir.

Lokal bir sedef formu olan “palmoplanter psoriasis” (el-ayak sedefi) ise el ve ayakta su toplamaları çatlak ve soyulmalar biçiminde gözlenebilir. Kronik olan sedef hastalığı, sanıldığının aksine başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır yalnız kronik olduğu için bazı zamanlar yeniden tekrarlayabilir. Bu yeniden ataklarının süresi ve aralığı kişiden şahsa değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ