SadeKadınlar – Moda

Ağızda İyleşmeyen Yaralar Ağız Kanseri Belirtileri Olabilir!

Diş Hekimi Zafer Kazak, ağız kanserinin dilde, dişte, diş etinde, kemikte, orofarenk denilen boğazın ve dilin gerisinde yer alabildiği gibi dudakta da yer alabilen bir hastalık olduğunu ifade etti.
Ağız kanserlerinin çoğunluğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde oluşma olasılığı kadınlara oranla 2 kat fazladır. Kimi zaman hiç belirti vermezken bazen hayat kalitesini düşürmeyecek kadar belirti verir ilerleyen vakalar da yalnızca varlığı yani ağızda hissedilen büyüklüğü hastaya problem oluşturur” dedi.

Ağız Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

“Ağızda acı ya da tarifsiz bir ağrı, diş etlerinde, dilde ya da ağız içindeki ya da etrafında beyaz ya da kırmızı renkli alanlar, ağız içinde dil ile hissedilebilen hassas, tahriş olmuş, kabarık ya da kalınlaşmış alanların olması, ağızda ya da boğazda tekrar eden kanamalar ve iyileşmeyen kronikleşmiş yaralar, seste boğukluk ya da boğazda yutulamayan cisim hissi, çiğneme ve yutma güçlüğü, dil ve çene hareketlerinde zorlanma, dil ya da ağızın farklı bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk, alt ya da üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uyumunun bozulması, ağız içinde sürekli beyaz lekeler (lökoplaki) ya da kırmızı lekeler (eritroplaki) ortaya çıkması”.
Ağız içinde çıkan beyaz ya da kırmızı lekelerin lider kanser koşulları (sonrasında kanser görülmesi muhtemel koşullar) olarak onaylanabileceğini belirten Kazak, “Saydığımız belirtilerin herhangi birini fark eden kişiler hekim ya da diş doktorlerına muayene olması gereklidir” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ