SadeKadınlar – Moda

Hamilelere ‘Kurban Bayramı’ Uyarısı

Kurban Bayramı’nda gebelerin et tüketimine dikkat etmesi ve günlük 150 gramı geçmemeye özen göstermesi gerektiği söylendi.

Hamilelere ‘Kurban Bayramı’ Uyarısı

Türk Ebeler Derneği Başkanı Nazan Karahan, en iyi protein kaynaklarından biri olan kırmızı etin tüketiminin, hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önem taşıdığını ifade etti.
Kurban Bayramı’nda hamilelere fazla et tüketiminden uzak durmaları uyarısında bulundu.

Hamilelerin, kurban etlerini buzdolabında 24 saat dinlendikten sonra tüketmesinde fayda olduğunu belirten Karahan, “Bu sayede gebeler, hamilelikte sık karşılaşılan ve yaşam kalitesini son derece bozan hazımsızlık, mide yanması gibi problemlerden korunacaktır” dedi.

Gebelikte en uygun et tüketimi günde ortalama 150 gram

Kurbanın kesinlikle veteriner denetiminden geçmesi gerektiğini, hayvanlarda bazı hastalıklara yol açan mikroorganizmaların hamileler için tehlike oluşturduğunu ifade etti.
Karahan, şu şekilde konuştu: Gebelikte en uygun et tüketimi günde ortalama 150 gramdır, Kurban Bayramı’nda da bu oran aşılmamalıdır. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda bu miktar daha azdır. Hamileler kurbanda fazla et tüketmekten kaçınsın. Hamilelerin kızartılmış etten ziyade haşlama, kavurma, buğulama veya fırında pişmiş eti tercih etmesi tavsiye edilir. Etin çok fazla pişirilmesi, gebe ve bebeği için hayati önem taşıyan folikasit ve proteinin kaybedilmesine yol açar.

Diger taraftan, kurbanın iç yağlarının yemeklerde kullanılması da oldukça sağlıksızdır. Özellikle kolesterol problemini tetikleyen bu yağın kullanılmaması gerekir. Etten bedenin daha iyi faydalanabilmesi için gebelerin kesinlikle bol yeşil salata ya da sebze ile portakal suyu gibi C vitamini içeren besinleri de beraber tüketmesi önemlidir.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ