SadeKadınlar – Moda

Adet (Regl) Döneminde İlişkiye Girilir mi ?

Adet zamanında cinsel ilişkiye girilirse gebelik oluşup oluşmayacağı da bir başka merak edilen sorudur. Tıbbi açıdan imkansız demek yanlış olsa da, çok küçük ve zor bir ihtimaldir. Ayrıca her kanama adet kanaması olmayabilir ve böyle bir durumda kanamanın sebebi başka ise, girilen cinsel ilişkiden gebelik oluşması mümkün olacaktır. Ayrıca halk arasında da bahsedildiği gibi, adet döneminde cinsel ilişki kısırlık gibi bir duruma neden olmamaktadır.

regl-doneminde-cinsel-iliskiAdet döneminde ilişkiye girilir mi sorusunun yanıtı kabaca hayır olsa da, adet döngüsüne göre vajina, pH dengesi ve akıntılar salgılayarak oluşabilecek enfeksiyonlara karşı kendini korumaktadır. Her ay belli  dönemlerde yaşanan adet kanaması boyunca da rahmi ağzı ve vajina mukusundaki pH dengesi değişikliklerinden meydana gelebilecek enfeksiyon riski artar.

Dolayısıyla bu gibi durumlarda cinsel ilişkinin de yaşanmasıyla enfeksiyon kapma riski artmaktadır. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek konusunda rahatsız olmayan kişiler için, hijyene özen göstererek, duş sonrası prezervatif kullanımıyla girilecek ilişki, enfeksiyon riskini de azaltarak kişilerin zarar görmesini önler. Sağlık açısından çok büyük sorunlar yaratmayan bir durum olan adet döneminde ilişkiye girmek, tamamen kişilerin kendilerini rahat edip etmeyeceklerine karar verip, tercih ettikleri bir durumdur.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ