SadeKadınlar, Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2020 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Kıyafetler

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Taşlı Abiye Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

2019 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

50 Tane Popüler 2019 Ombre Saç Modelleri

Genital Bölge Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır? İşte En Etkili Yöntemler

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2019 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2019 İçin Kalın Belirgin ve Güzel Kaş Modelleri

2019 Beyaz Abiye ve Gece Kıyafetleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2018 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

En Dikkat Çeken 2018 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri 2019 Kar Montu Modelleri

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2019 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 21 Eylül 2019

2019 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2019 Davetlerinin Yeni Trendi

Gebelik Nezlesi Nedir?

Gebelik Nezlesi Nedir?

Gebelik Nezlesi Nedir?

Gebelik nezlesi’nde, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı oldukça yaygın görülmektedir. Gebe kadınların %30’undan fazlasında grip gibi bir viral bir enfeksiyon ya da alerji nedenli olmadan burun iç mukozasında ödem ve tıkanıklık olmaktadır. Bu durumun adı Gebelik nezlesidir.

Gebeliğin erken döneminden itibaren hatta 2. Ayında başlayabilir ve gebelik boyunca daha da kötüye gidebilir. Burun mukozasında ödem yani tıkanıklık doğumdan sonra hafifler ve doğum sonrası 2 haftaya kadar tamamıyla kaybolur.

Hamilelik Nezlesi Neden Olur? Hamilelik nezlesinin belirtileri nelerdir?

Hamile kaldığınızda bedeninizde artan yüksek miktarda östrojen ve progesteron hormonu burun içindeki mukozanın şişkinliği arttırır, mukus yani burun salgılarını arttırır. Ayrıca gebelikte vücudunuzda dolaşan kan miktarı da artar, bu durum burnunuz içindeki ince kan damarlarının da şişmesine ve dokuda tıkanıklığa neden olur. Tüm bunlar hamilelik nezlesi dediğimiz burnunuzda tıkanıklık hissi ve burunda sulu bir akıntıya neden olur.

Eğer gebeyseniz ve burnunuzda renksiz ya da beyaz sulu akıntı ya da tıkanıklıktan şikayetçiyseniz ve beraberinde diğer bir semptom yoksa büyük ihtimalla gebelik nezlesi yaşıyorsunuz. Burun tıkanıklığından dolayı nefes almada güçlük, geceleri uyumada zorluk ya da başağrısı yaşayabilirsiniz.

Ancak birçok belirti Gebelik nezlesine benzeyebilir. Eğer tıkalı burun yanında hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, hafif vücut ağrısı, şişmiş bademcik ya da ateş varsa büyük ihtimalla soğuk algınlığı, grip ya da diğer bir enfeksiyon geçiriyorsunuz. Bu nedenle semptomları değerlendirmek gerekir.

Hamilelik nezlesinin sinüzitten ya da alerjik rinitten farkı nedir?

Gebelikte sinüzit de sık görülmektedir. Eğer sinüzit semptomlarınız varsa yani ateş, baş ağrısı, yeşil ya da sarı renkli kötü kokulu burun salgısı, yüz ağrısı ya da yüzünüzde basınç hissi (öne doğru eğilmek sizi daha da kötüleştirir), üst çene ağrısı ya da azalmış koku duyusu varsa hekiminizi aramalısınız. Antibiotik kullanımına ihtiyacınız olabilir.

Diğer yandan burnunuz tıkanıklığı ve sulu burun akıntısı ile birlikte hapşırma ve gözlerde-burunda-boğazda ya da kulaklarda kaşınma varsa büyük ihtimalle alerjik rinit söz konusudur. Gebelikte allerji durumu artabilir ya da kötüleşebilir ya da kendinizi daha önce sizi rahatsız etmeyen birçok şeye karşı titiz olabilirsiniz.

Eğer vücudunuzda kırıklık, ağrı, titreme varsa ve ateşiniz yükseldiyse bu semptomlar grip olabilir, gebelik nezlesi değil. Bu nedenle semptomları değerlendirmek gerekir.

Tabii ki her zaman burun tıkanıklığının tam anlamıyla neden kaynaklandığını söylemek mümkün olmayacaktır, yani hem gebelik nezlesini hem de alerjik riniti bir arada yaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelikte burun tıkanıklığı için evde neler yapabiliriz?

Buhar geçici olarak tıkanıklığı rahatlatır ve sakinleştirir. Sıcak bir duş alın ve bir süre buhar banyosu yapın. Veya sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu yüzünüze tutun ve nefes alın.

Bol miktarda sıvı tüketin. Bol sıvı alımı boğaz kuruluğunu rahatlatır; burun-boğaz salgılarının yoğunlaşmasını, kurumasını önler.
Serum fizyolojik içerikli damla ya da spreyler burun salgılarını temizler, burun içindeki şişkinliği azaltır. Eczanelerde bulabilirsiniz. Kolayca uygulayabileceğiniz bir teknikdir. Her burun deliğine birkaç damla damlatmak ya da püskürtmek sizi son derece rahatlatır.

Oda havasını nemlendirmek için bir nebulizatör yani buhar makinesi kullanın ve gece boyunca başınızın yanısıra bulundurun. Hava nemlendiricileri ve buhar makineleri ağız ve boğazdaki kurumayı engeller. Nemlendiricinizin iç malzemelerinin temizliğinden emin olun. Bakteri üremesini önlemek için günlük olarak suyunu değiştirin. Filtresini de sık sık değiştirmek gerekir.

Dinlendiğinizde ya da uyuduğunuzda başınızı ekstra yastıklarla yükseltin. Başı kalp seviyesinin üstünde tutulması burundaki konjesyonu yani şişkinliği azaltabilir. Ayrıca bu durum reflü nedenli mide yanmasına da iyi gelmektedir.Temiz havada yürüyüş ve hafif egzersiz iyi gelebilir. Güçlü tahriş edicilerden olan sigara dumanı, alkol, boya, kimyasal buharlardan ya da semptomları tetikleyecek durumlardan kaçınmalısınız.

Hamilelik nezlesinde alabileceğim ilaç var mı?

Gebeliğinizin ilk 3 ayında bebeğinizin organ gelişimi tamamlanıyor olduğu için bu dönemde burun yıkama solüsyonları dışında herhangi bir ilaç alımı tavsiye edilmez. Ancak burun tıkanıklığı ve akıntı sizi çok rahatsız ederse, hekiminizi arayıp şikayetlerinizden bahsedin ve alabileceğiniz güvenilir bir ilaç olup olmadığını problem. Çünkü ilaçların büyük çoğunluğu plasentadan geçer ve bu bebek sağlığı için güvenilir değildir. Gebelik kategorisi B olan ilaçlar tercih edilmelidir.

Eğer hekiminiz onaylarsa burun açıcı ve ödem giderici dekonjestan ilaçlar ve spreyler hekim denetiminde sınırlı olarak kullanmak mümkün. Ancak dekonjestan burun spreylerini yüksek dozda kullanmaktan kaçınmalısınız, zira bu ilaçlar rebound inflamasyona neden olabilir, tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir ve sizi bu ilaçları kullanmaya bağımlı hale getirebilir.

Doğal teknikler %100 etkin olmasa bile semptomlar hafifleyebilir ya da ilaç tedavisine gerek olmayacak kadar azalabilir, diğer gelişebilecek komplikasyonları önleyebilir ve hastayı daha rahatlatabilir.

En iyi tedavi nedir?

Doğum yapmak en iyi tedavidir! Hormonlarınızın seviyesi doğumdan sonra hızla düşecek ve hatta birkaç gün içinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Tüm gebelik nezlesi belirtileri 2-3 haftaya kadar kaybolacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ