Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Korumasız ilişki sonrasında aldığınızda sizi hamileliğe karşı koruyan bir ilaçtır. İlişkiden sonra maksimum 72 saat içerisinde kullanıldığında koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kadınların yumurtlamasını kısa bir süreyle geciktirerek, sperm ve yumurtanın birleşimini engelleyerek etki etmektedir. Fakat tabiki btün korunma yöntemlerinde olduğu gibi ertesi gün hapıda %100 koruma sağlamaz. Fakat şimdiye kadar bu olasılık %10 u geçmemiştir.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri
Ertesi gün hapını hiç bir zaman doğum kontrol yöntemi olarak kullanmamalısınız. Sürekli kullanma durumunda hormanal değişikliklere maruz kalabilirsiniz. Adet düzensizlikleri, kanama ya da vücutta kıllanmalara neden olabiliyor.
Hangi durumlarda Ertesi Gün Hapı Kullanılmalı?

Ertesi gün hapı daha öncede belirttiğimiz gibi bir doğum kontrol yöntemi değildir. Kondom yırtılması, spiralin çıkması, doğum kontrol hapı almanın unutulduğu zamanlarda alınabilir.

Ertesi Gün Hapı Ne sıklıkla Alınabilir?

Her korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanılması oldukça yanlış bir uygulamadır. Bir günde yaklaşık olarak 4 doğum kontrol hapı içmenizle aynı anlama gelmektedir. Bundan dolayı mümkün olduğunca kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ