Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

Toplumumuzda cinsellik üzerine konuşma ve tartışma günümüzde hala tabular arasındadır. Bir kısım kadın bu konuyu hekimine açmaktan kaçınırken, bazı durumlarda da hekimler bu konuyu hastası ile açıkça konuşmaktan kaçınır. İşte gebelikte cinselliğin kuralları…
İletişim kopukluğundan çiftler gebelikte seksten uzak durmaları gerektiği mesajını çıkarırlar veya toplum arasındaki inançlara göre davranırlar.

Halk arasında birinci trimestr (gebeliğin ilk 16 haftası) de cinsel ilişkinin düşük ile sonuçlanacağı inancı sık görülür. Bilimsel olarak en çok gebelik kaybının 1. trimestr de olduğu gebelik kayıplarının cinsel ilişki sebebi ile olmadığı, genetik bozukluklara bağlı olduğu bilinmektedir.

Gebeler cinsel arzu artışına rağmen cinsel ilişkinin rahim ağzının açılmasını kolaylaştıracağı ve erken doğuma neden olacağı, damarların açılıp kanayacağı, erkek cinsel organının bebeğin başına zarar vereceği gibi asılsız, rahatsız edici kanaat ve inanışlara kapılıp cinsellikten uzak dururlar. Her ne kadar orgazm (boşalma) oksitosin (rahim kasını kasıcı madde) salgılanmasına neden olup rahim kasılmalarına yol açsa da bunlar doğumu başlatmaz, erken doğuma neden olmaz. Cinsel ilişki bebeğe (fetusa) zarar vermez erkek cinsel organının bebekle fiziksel olarak teması yoktur. Anne karnındaki bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır. Rahim ağzı kanalındaki (servikal kanal) salgıların koyulaşması ile oluşan mukus tıkaç bakterilerin ve semenin (sperm) rahim içine girmesini engel olan bir bariyer oluşturur. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi sorunlar olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Gebeler cinsel ilişkinin zararlı olabileceği koşulları kendiliğinden değerlendirebilecek bilgi donanımından yoksun oldukları için bu hususta kadınlar en sağlıklı bilgileri kadın doğum uzmanlarından alabilirler.

Aşağıda belirtilen şartlar haricinde gebelere cinsel ilişki yasak değildir:

• Gebelik kesesinin erken açıldığı, suların erken geldiği durumlar

• Vajinal kanama

• Önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi hikâye sü ve şimdiki gebelikte erken doğum tehdidi

• Partnerin cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıcısı olması

• Plasenta previa (çocuğun eşinin önde olması ve rahim ağzı kanalını kapattığı durumlar)

• Çoğul gebelikte gebeliğin son aylarında

• Kadın doğum uzmanınızca cinselliğe yasak getirilen diğer durumlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ