SadeKadınlar – Moda

Diyet Yapamıyor Kilo Veremiyorsanız Bunları Deneyin

Beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen fazla kilolara karşı ufak ama etkili oyunlarla başa çıkabilmek mümkün. Uzmanlar şaşırtan ilginç bilgilerle zayıflamanın yollarını sıralıyor…

Diyet Yapamıyor Kilo Veremiyorsanız Bunları Deneyin

Kilo vermek için Diyet yapamıyor, iştahınızı kapatamıyorsanız, beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen kilolara karşı küçük ancak etkili yollarla başa çıkabilmek mümkün. Uzmanlar şaşırtan enteresan bilgilerle zayıflamanın yollarını şöyle anlatıyor…

RENKLİ TABAKLAR
Mavi rengin iştah kapatan bir renk olduğu herkesin bildiği bir şeydir. Fakat yapılan son araştırmalara göre kırmızı bu hususta mavi renkten daha etkili. 2012 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, mavi ya da beyaz etiketli tabaklardan daha çok atıştırmalık yerken kırmızı etiketli tabaklardan daha az atıştırmalık yediği ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar bunun kırmızı rengin bilinç altına verdiği dur sinyalinden kaynaklandığını açıklıyor.


KOKULU MUMLAR
En sevdiğiniz kokular kilo vermenizdeki en büyük destekçilerinizden biri olabilir. Nörolog Dr. Alan Hirsch, vanilya, muz, yeşil elma ve nane kokulu mumları koklamAK bu yiyecekleri esasen yediğiniz yönünde beyninizi kandırabileceğini belirtiyor. ‘Kokular yüzde 90 tattır’ diyen Hirsch, güzel kokuların atıştırma krizlerini atlatabileceğini söylüyor.


PATATES!
Yüksek karbonhidrat oranları sebebiyle çoğu diyette uzak durulması tavsiye edilen patateslerin mucizesi iştah önleyici dirençli nişastadan kaynaklanıyor. Uzmanlar, dirençli nişastanın fasulye, bakliyat, nişastalı meyveler ve sebzelerde, tam tahıllı ürünlerde ve patates ve pirinç gibi önce pişirilen ve soğumaya bırakılan yiyeceklerde bulunduğunu söylüyor. Patatesleri ne kadar uzun süre kaynatır ve ne kadar çok ısıtırsanız içindeki dirençli nişastayı o ölçüde kaybediyor. Yani soğumuş patatesler sıcak yenen patateslere göre daha çok dirençli nişasta içerir.


SİRKE
Yapılan çoğu bilimsel araştırma sirkenin besinlerdeki glisemik indeksini sirkenin yüzde 20 ile 35 arasında bir oranla düşürmeyi başardığını ortaya koyuyor. Sirke, kan şekeri seviyenizin düzenlenmesine, yemek yedikten sonra size doymuş hissi veriyor.


UYURKEN ZAYIFLAYIN
Yağ yakan hormon olarak adlandırılan ghrelin hormonunun en iyi salgılandığı saat gece 00.00 ile 02.00 arasıdır. Eğer bu saatleri ayakta geçirirseniz bu hormonun salgılanma seviyesi ciddi biçimde azalır. Yapılan bir çalışmada düzenli uyuyan bireylerin ortalama yüzde 6 civarında daha çok kilo verdikleri gözlemlenmiştir.


IŞIKLARI KISIN
Loş bir ortam yaratmak da daha az yemek Yemenize yol açabilir. Araştırma sonuçları loş restoranlarda yemek yiyen insanların aydınlık restoranlarda yemek yiyenlere oranla daha az kalori aldığını gösteriyor.


SAKIZ ÇİĞNEYİN
Atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde ağzınıza atacagınız naneli sakız gıdalara yönelmenizi engellediğini göreceksiniz.


MÜZİK DİNLEMEK
2012 yılında hazırlanan bir psikoloji raporuna göre, araştırmacılar fastfood restoranlarında çalan yatıştırıcı müziklerin insanların yüzde 18 daha çok kalori almasında etkili olduğu açıklanmıştır. Ayrıca spor yaparken dinamik müzik dinlemek de kalori yakmaya yardımcı. Çünkü dinlediğiniz müzik sizi motive ediyor ve daha fazla kilo vermenize yardımcı oluyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ