Diş Lekeleri Nasıl Önlenir? İşte Yöntemleri

Diş Lekeleri Nasıl Önlenir? İşte Yöntemleri

Yüzey Lekeleri: Bu tür lekeler, diş minesinin üzerinde yer alır ve genellikle yiyecekler, içecekler veya sigara gibi dış etkenlerden kaynaklanır. Kahve, çay, kırmızı şarap, meyve suyu gibi renkli içecekler, bazı baharatlar ve bazı gıdalar bu lekelere neden olabilir.

Diş İçi Lekeler: Dişin iç yapısında yer alan dentin tabakasında oluşan lekelerdir. Diş içi lekeler genellikle antibiyotiklerin (örneğin tetrasislin) aşırı kullanımı, aşırı florid tüketimi, diş travmaları veya anne karnındayken geçirilen bazı enfeksiyonlar gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Diş Çürüğü Lekeleri: Diş çürüğü, diş minesinin zarar görmesiyle oluşan bir hastalıktır. Diş çürüğü genellikle bakteri plağı birikimi ve kötü ağız hijyeni sonucunda oluşur. Çürükler, beyaz, kahverengi veya siyah lekeler şeklinde görünebilir.

Diş Lekelerinden Nasıl Kurtulunur

Diş lekelerini önlemek veya azaltmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

  1. Düzenli ve doğru fırçalama: Dişlerinizi günde en az iki kez, doğru teknikle (diş etlerine doğru dairesel hareketlerle) fırçalayın.
  2. Diş ipi kullanımı: Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki plak ve yiyecek artıklarını temizleyin.
  3. Sağlıklı beslenme: Renkli içeceklerin ve yiyeceklerin tüketimini sınırlayın. Özellikle kahve, çay ve sigara gibi maddeler diş lekelerine neden olabilir.
  4. Diş hekimi kontrolleri: Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Diş temizliği ve diş taşı temizliği gibi profesyonel müdahaleler, diş lekelerini önlemeye yardımcı olabilir.

Diş beyazlatma kalemi nedir ne işe yarar?

Diş beyazlatma kalemi,  sararmış dişlerin eskisinden daha beyaz bir görünümü sahip olmasını aynı zamanda kişilerin anında beyaz dişlere kavuşmasını sağlayacak kimyasal maddelerin kalem formuna sokularak evde kullanılmaya uygun hale getirilmiş olmasıdır.

Diş beyazlatma kalemi pahalı diş beyazlatma yöntemlerine göre fiyatı daha ekonomiktir.. İçerisinde bulunan hidrojen peroksit maddesinin ağartıcı özelliği bulunmaktadır.

Bu madde dişlerde meydana gelen lekelerin ağarmasına kısa bir zaman diliminde ise lekelerin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra diş beyazlatma kaleminin taşınması kolay olduğu için her an elinizin altında ya da çantanızda bulundurabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Kalemi İle Çay,Kahve,Sigara Lekelerine Son

 Diş beyazlatma kalemini kimler kullanabilir?

Diş beyazlatma kalemiher dişe uygulanabilen bir üründür. Sadece diş eti kanaması olanlar ve diş etleriniz ile ilgili problemleri olanlar varsa diş beyazlatma kalemini kullanmadan önce muhakkak doktora başvurmalısınız.
6 yaşından küçük olan çocuklarda  diş beyazlatma kaleminin kullanımı önerilmez. Hamile ve emziren kadınların da diş beyazlatma kalemi kullanımı önerilmez.

Diş beyazlatma kalemi nasıl kullanılır?

Diş beyazlatma kaleminin kullanımı çok  basittir. Ancak farklı markaların kullanım talimatları farklı olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatlarını okumanızda fayda var.
Diş beyazlatma kalemini kullanmadan önce dişinizi  güzel bir şekilde temizleyin. Dişlerinizi iyice fırçalayın. Diş ipiyle dişinizin arasındaki yemek artıklarını temizleyin.  Daha sonra diş beyazlatıcı kalemin başlığını çevirerek içindeki jeli dişlerinize sürün. Fazla sürerek etkili sonuç alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeterli miktarda dişinize sürmek işinizi görecektir.

Yalnız diş beyazlatma kalemi kullanımı abartmayın. İçinde ağartıcı kimyasallar bulundurması nedeniyle diş minesine zarar verir. Bu sebeple haftada en fazla iki defa kullanılması önerilir. Diş kalemi kullanırken diş bakımınızı da ihmal etmemeniz gerekir. Unutulmamalıdır ki diş kalemi diş bakımının yanında, dişlerinizi beyazlatmak için sadece yardımcı bir maddedir.

Diş beyazlatma kalemi kullanırken bir takım noktalara dikkat etmek gerekir. bilinçsiz kullanıldığında diş minesine zarar vererek diş kaybına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ