Evde Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Evde Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Diş ağrısı gece başlayan şiddetli ağrı ile ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasının sonucu olarak ortaya çıkabiliyor. İşte diş çürüğü sebepleri ve diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemleri sizler için araştırdık…

Şiddetli diş ağrısının bilhassa gece meydana gelmesinin nedeni; gece saatlerinde hormonal farklılıklar sebebiyle damarlarımızın genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar. Bu durumda hemen diş doktoruna gidilmesinde yarar vardır.

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? İşte Doğal Yöntemler

Tuzlu su veya üzüm sirkesi ile gargara yapın; kısa süreli çözümlerden biri olan tuzlu su veya sirke gargarası diş ağrısını dindirmektedir ve en azından bir süre rahatlatır, dişlerin uyuşmasını sağlar.

Vanilya, badem, nane ve limon özü ile

Zikredilen bitki özlerini bir pamuk yardımıyla dişlerinize sürebilir ve tampon yapabilirsiniz.

Diş Ağrısına Çay ağacı yağı ile masaj

Diş ağrıları için etkin bir çözüm olan çay ağacı yağı iki şekilde kullanılabilir. Birinci olarak, bir pamuğa bir iki damla batırılarak dişe uygulanabilir. İkinci olarak da ılık bir suya damlatılarak bu su ağız içinde bir süre çalkalanabilir.

Karanfil ve karanfil yağı ile ağrınızı dindirin

 Karanfil taneleri ağız kokuları kadar dişleri uyuşturmada da başarılıdır ve ağrıyı hafifletir. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede 4-5 dakika çiğnenen karanfil kısa sürede etkisini gösterecektir. Bir pamuk üzerine eklenerek dişe uygulanan karanfil yağı çok daha etkili bir sonuç verecektir.

Sarımsak ile tampon yapın

İltihap almakta oldukça başarılı olan sarımsak diş ağrısına da bir çözümdür. 2 diş sarımsağı ezin ve ağrıyan dişin üzerini kaplayacak şekilde sürün. Bir müddet bekleyen sarımsak ağrıyı alacak ve ağrıya sebep olan bakterileri de kıracaktır.

Taze salatalık ile ağrı giderme

Tuz ile ovulan oda sıcaklığındaki dilim salatalık diş üzerinde konur ve bir süre bekletilir.

Oksijenli su ile gargara

 Su ile seyreltilen oksijenli su ağızda çalkalanmak suretiyle gargara şeklinde kullanılabilir.

Karbonat ile çözüm

Karbonat bir miktar ılık suya eklenir ve gargara yapılır. Bir diğer kullanım şekli de ıslak pamuğa batırılarak dişe uygulanmasıdır.

Zencefil ve kırmızı acı biber kürü

 Her iki baharatın tozu bir damla suyla macun kıvamına getirilir ve ağrıyan bölgeye sürülür. Bu kürün diş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısına etkisi de inanılmazdır.

Zerdeçal ve su

 zerdeçal ve su ile yapılacak olan macun ağrıyan dişe sürülür ve zerdeçalın antiseptik etkisi ile ağrı hafifler.

Çörek otu

 Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu, ağrıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmada başarılıdır.

Buğday çimi suyu

 Doğal bir antibiyotik olan buğday çimi diş ve diş eti enfeksiyonlarını yok eder. Ağızdaki bakterilerle savaşır ve ağrının azalmasına yardım eder.

Karabiber

 diş ağrısında önemli etkileri olan karabiber, anti bakteriyel ve antienflamatua özelliği ile güçlü bir antibiyotiktir.Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Gizli Diş Çürüğü Sebepleri Nelerdir?

Diş çürüğünden korunmak için günlük diş bakımı, ip ve gargara kullanılması gerekmektedir. Diş çürüklerine karşı tükürük akışını hızlandırdığı için şekersiz sakız çiğnemek son derece yararlıdır. Ayrıca düzenli olarak diş doktoru kontrolleri de büyük önem taşımaktadır.

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı,yemek sonrası bilhassa şekerli ve unlu yiyeceklerden sonra ağızda kalan artıklarından asit oluşuyor. Bu asitler dişin minesinin bozulmasına,dişin güçsüz/savunmasız kalmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olabiliyor.

Bir çok sebebe bağlı olarak oluşan diş çürükleri, oyulmuş ve koyu renkli boşluğuyla kendini belli eder. Fakat bazen diş çürümeleri içten olabilir. Dışarından hiçbir çürüme etkisi görülmezken diş yardımcı tanı cihazları diş röntgeni vasıtasıyla teşhis edilebilir.Bir de iş aralarında kalan çürükler vardır.Bu tür çürüklerde uzun süre görülmezler ve çoğunlukla bu dişler çürüyerek güçsüzleşirler daha sonra da yemek yerken farklı bir durumda kırılmaya maruz kalırlar.

Diş çürüğü nün faktörleri arasında; Bakteri plağı, Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un gibi…) ve Bünyesel faktörler (Dişin yapısı,tükürüğün bileşimi gibi…) ilk sıralarda bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ