SadeKadınlar – Moda

Gizli Diş Çürüğü Sebepleri

Diş çürükleri daha fazla koyu renklenmelerle beraber görülen oyuklar olarak bilinmektedir.

Önlenebilir bir rahatsızlık olduğu halde dünyada diş çürüğü tecrübesi yaşamayan oldukça az insan vardır. Diş Hekimi Murat Zogun konu hakkında bilgiler verdi.

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı,yemek sonrası bilhassa şekerli ve unlu yiyeceklerden sonra ağızda kalan artıklarından asit oluşuyor.Bu asitler dişin minesinin bozulmasına,dişin güçsüz/savunmasız kalmasına ve diş çürüğünün başlamasına neden olabiliyor.Özellikle bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen dişlerde çürük oluşumu daha da basitleşiyor.Ayrıca dişin anatomik ve histolojik özellikleri diş çürüklerinin oluşmasında etkili olabiliyor. Oluşumsal olarak kıvrımlı, girintili alanlara sahip olan dişler, bu girintilerde gıda artıkları ve bakteri birikimi artığından daha basit çürürler.

Bir çok sebebe bağlı olarak oluşan diş çürükleri,oyulmuş ve koyu renkli boşluğuyla kendini belli eder.Fakat bazen diş çürümeleri içten olabilir.Dışarından hiçbir çürüme etkisi görülmezken diş yardımcı tanı cihazları diş röntgeni vasıtasıyla teşhis edilebilir.Bir de iş aralarında kalan çürükler vardır.Bu tür çürüklerde uzun süre görülmezler ve çoğunlukla bu dişler çürüyerek güçsüzleşirler daha sonra da yemek yerken farklı bir durumda kırılmaya maruz kalırlar.

Diş çürüğünün faktörleri arasında;Bakteri plağı,Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un gibi…) ve Bünyesel faktörler (Dişin yapısı,tükürüğün bileşimi gibi…) ilk sıralarda bulunmaktadır.

Diş çürüğünde ağrı diş hekimine gitmeyi gerektiren en önemli belirtidir.Bu ağrılar genelde sıcak,soğuk,ekşi veya acı bir şeyler yenildiğinde sızlama biçiminde kendini gösterir.Ağrının şiddeti kişiden şahsa değişir ve faktör ortadan kalkınca ağrıda geçer; ama tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir müddet sonra sürekli olmaya başlarlar.Gece başlayan şiddetli diş ağrısı ise ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlamasıyla ortaya çıkabiliyor.İltihap diş sinirinin ölmeye başlaması ile oluşur.İltihabın kök dışına doğru yayılmaya çalışmasıyla dokularda baskı ve bu nedenden dolayı de ağrı oluşur.Bu durum diş hekimliğindeki en şiddetli ağrıdır. Şiddetli ağrının bilhassa gece meydana gelme nedeni; gece saatlerinde hormonal farklılıklar sebebiyle damarlarımızın genişlemesidir. Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturur ve bu durum basınca neden olur. Basınç diş içindeki sinirler üstünde ağrı yapar.Bu durumda hemen diş doktorune gidilmesinde yarar vardır.

Tükürük ve tükürüğün yapısı diş çürükleri ile savaşmada en etkili silahtır.Bu nedenle tükürük miktarını azaltıcı ilaçlar kullanan kişiler diş çürüklerine karşı daha savunmasız halde kalırlar ve bu nedenden dolayı çürüklere daha basit maruz kalırlar.

Diş çürüğünden korunmak için günlük diş bakımı,ip ve gargara kullanılması gerekmektedir.Diş çürüklerine karşı tükürük akışını hızlandırdığı için şekersiz sakız çiğnemek son derece yararlıdır.Ayrıca düzenliolarak diş doktoru kontrolleri de büyük önem taşımaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ