SadeKadınlar – Moda

Magnezyum Eksikliğinine Karşı Magnezyum İçeren Besinler

Günlük Magnezyum İhtiyacımız Ne Kadardır? Hangi Besinlerden Bu İhtiyacımızı Karşılayabiliriz, Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Magnezyum vücudumuz için son derece önemli bir mineraldir. Sağlıklı yetişkin bir kişinin günlük ihtiyacı ortalama 300-400 mg kadardır. Magnezyum takviyesi bilinçli bir şekilde yapıldığında bir çok hastalığın çözümüdür.

İdrar söktürücü ilaçların kullanılması, kabızlık sökücü ilaç kullanımı bu mineralin eksikliğine yol açabiliyor. Fazla miktarda alkol tüketenlerde, şeker hastalarında, kronik bağırsak hastalıklarının bazılarında da magnezyum eksikliği gelişebiliyor.

Magnezyum eksikliğinde kas krampları, İştah kaybı, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, ayaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı gibi belirtiler ile sık karşılaşılır.Kısacası magnezyum eksikliği bir çok sorunun ya tetikleyicisi ya da temel nedenidir. Sağlığımız için düzenli olarak magnezyum içeren besinler tüketmeliyiz. magnezyum içeren besinler

MAGNEZYUM İÇEREN BESİNLER

Ispanak

Ispanağın 100 gramında yaklaşık olarak 79 mg vardır. Kalsiyum başta olmak üzere diğer mineraller açısından ıspanak oldukça zengindir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekideği’nin 100 gramı günlük ihtiyacın %65’ini karşılar. Fakat aynı miktarda kabak çekirdeği 446 kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

Balık (Uskumru)

Balığın 100 gramında ortalama 97 mg vardır. Kalkanın %14’ü Tunanın %14’ü kalsiyum içerir.

Yeşil Fasulye

Haşlanmış yeşil fasulyenin 100 gramı günlük ihtiyacın %5’ini karşılar. Yeşil fasulye aynı zamanda tiamin, riboflavin, kalsiyum, demir, potasyum, Diyet lifi, A vitamini, C vitamini, K vitamini, folat ve manganez için çok iyi bir kaynaktır.

Pirinç

Pirincin 100 gramında ortalama 44 mg vardır. Bunun yanında Bulgurun %15’i Karabuğfay’ın %13’ü, Arpanın %9’u ve Yulafın %7’i içermektedir.

Avokado

100 gramlık avokado yaklaşık olarak 29 mg  vardır.

Muz

100 gramlık muz 27 mg vardır.

Soya Fasulyesi

K vitamini, tiamin, riboflavin, demir, fosfor, potasyum ve bakır içeren soya fasulyesinin 100 gramı günlük magnezyum ihtiyacının %70’ini karşılar.

Yarım Yağlı Süt

100 gram süt yaklaşık olarak 19 mg vardır. Kalsiyum mineralinde olduğu gibi magnezyum açısından diğer süt ürünleride yoğun miktarda bulunmaktadır.

Susam

1 çorba kaşığı susam günlük ihtiyacın %8’ini karşılar. Demir ve kalsiyum mineralleri bakımından da zengin olan susamın olumsuz yönü kalorisinin yüksek olmasıdır.

Kuru Meyveler

100 gram kuru meyve yaklaşık olarak 68 mg vardır. Kuru eriğin %11’i, Üzümde de  %7 dir.

Siyah Fasulye

100 gram haşlanmış siyah fasulye günlük ihtiyacın %17’ini karşılar. Siyah fasulye ayrıca protein, tiamin, manganez, fosfor, besin lifi ve folat içinde iyi bir kaynaktır.

Ay Çekirdeği

28 gr ay çekirdeği günlük  ihtiyacın %9’unu karşılar. Olumsuz yönü yüksek kalori ve yağ içermesidir.

Kaju

28 gram kaju fıstığı günlük  ihtiyacın %20’sini karşılar.

Bitter Çikolata

100 gramlık bitter çikolata yaklaşık olarak 327 mg magnezyum içermektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ