Silikon Kansere Neden Olurmu?

Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oğuz Kılıç, “Meme operasyonlarında kullanılan silikonlar kesinlikle kanserojen madde içermezler” dedi.

Silikon Kansere Neden Olurmu?

Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oğuz Kılıç, silikon protez ile ilgili çok sık sorulan bir soruya açıklık getirdi. Kanser sonrası hastaların tercih ettiği silikon kullanımı ile ilgili yüreklere su serpti.

Dr. Kılıç şunları kaydetti:

‘Son 20 yıl içerisinde yapılan klinik çalışmalar silikon jel protezler vücuda tamamıyla uyumlu olduğu bu endişelerin yersiz olduğunu ve silikon meme protezlerinin belirlenen herhangi bir diğer hastalığa neden olmadığını ortaya koymuştur. Bu bilimsel çalışmaların ışığında da protezlerin estetik amaçlı olarak kullanılmasına FDA tarafından da onay verilmiştir.’

En eski meme protezlerinde zaman içerisinde aşınma ve deformasyon, kapsül kontraksiyonu dediğimiz protezde sertleşme gibi riskleri mevcut olduğunu ifade eden Dr. Kılıç, yalnız modern yöntemlerle üretilen protezin kansere ya da herhangi bir diğer hastalığa neden olmasının bugünkü bilimsel bilgilerimiz ışığında mümkün olmadığını vurgulayarak, ‘Toplumumuzda yanlış bir algı oluşmuş, kullanılan silikon maddelerin kanser yapma olasılığı olup olmadığı yönünde bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Meme operasyonlarında kullanılan silikonlar kesinlikle kanserojen madde içermezler’ şeklinde konuştu.

Üretilen protezlerin laboratuarda çok çeşitli testlerden geçirildiğini söyleyen Op. Dr. Oğuz Kılıç, ‘Delici, kesici bir aletle yaralanmadıktan sonra, hiçbir biçimde yırtılmaz, patlamaz. Ömür boyu garantilidir. Ameliyat sonrasında cerrahınız size konulan protezin markası, boyutu ve seri numarasının yazılı olduğu implant ID kartı verecektir. Bu kart aynı zamanda garanti belgesidir’ ifadesini kullandı.

Özellikle kanser sonrası meme kaybı yaşayan hastaların fiziksel yönden olduğu kadar ruhsal yönden de büyük bir çöküntü yaşadıklarını ifade eden Dr. Kılıç bu tarz operasyonlar sonrası yaşanan organ kaybı için kanser tedavisi sırasında meme onarımını bilgilendirmesinin dünya da zorunlu olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ