SadeKadınlar – Moda
SON MODA

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2018 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Parçalar

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Taşlı Abiye Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri – 2017 2018

50 Tane Popüler Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Bikini bölgesi beyazlatma Yöntemleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2018 Kalın Kaş Modelleri – Kalın Belirgin ve Güzel Kaşlar

2018 Beyaz Abiye Elbise Modelleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2018 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

En Dikkat Çeken 2018 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

2018 Abiye Modelleri Dikkat Çekici Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

2018 İki Parça Abiye Modelleri Ünlü Markaların Şık Elbiseleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

2017 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

2018 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri, Son Moda Kayak Montları

Asaletin Rengi Siyah Abiye Modellerini Gördünüz mü?

Bu Abiye Modelleri İle Bütün Gözler Üzerinizde 2017 2018

Reflü uyarı olabilir

Reflü hastalığı bulunan kişilerin tedavilerini son derece ciddiye alarak tamamlamaları gerektiği belirtildi.

Reflü uyarı olabilir

Prof. Dr. Emin Ersoy, özellikle reflü hastalığında kullanılan yanlış mide ilaçlarının yemek borusu kanserlerinin tüm bulgularını maskeleyip tanıyı geciktirerek kansere sebebiyet verebileceğini kaydetti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Emin Ersoy, yemek borusu kanserlerinin görülme sıklığının dünya genelinde hızla artıp 6. sıraya yükseldiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yemek borusu kanserlerinin alt uçta gelişenlerinde beslenme dışında iki önemli faktörün varlığı dikkati çekiyor. Bunlardan ilki reflü hastalığı, ikincisi ise rastgele ve tetkik edilmeden kullanılan, mide asidini baskılayan ilaçların kullanılmasıdır. Yemek borusu alt ucunda görülen bu kanserlerin öncül bulguları, tıpkı reflü hastalığındaki gibidir. Hatta hiçbir bulgu vermeden seyredebilir. Her insanda zaman zaman görülen geğirti ve mide yanmaları ile başlayabilir. Hastalık ilerlemeye başladıktan sonra göğüs duvarı altında yanma, ağza acı-ekşi su gelmesi, geğirti, yutma güçlüğü, kuru öksürük, farenjit gibi bulgularla seyreder. Bazı hastalar astım nöbetleri geçirdiklerini zannederek göğüs hastalıkları uzmanlarına gider. Diğer bir grup hasta da tekrarlayan boğaz enfeksiyonları nedeni ile kulak burun boğaz uzmanlarına başvurur. Yani bulgular masumane reflü hastalığı bulguları gibidir.”

Prof. Dr. Emin Ersoy, hastalığın yemek borusu dışına çıkarak, komşu dokulara doğru ilerlemesi durumunda ciddi yutma güçlüğü, kilo kaybı gibi nedenlerle zorunlu olarak doktora gittiklerinde ise hastalığın çok ilerlemiş, tedavisi güçleşmiş ve beklenen yaşam süresi kısalmış bir tablo ile karşı karşıya kalındığını ifade etti.

REFLÜ HASTALIĞI KANSERE NASIL YOL AÇAR?

Ersoy, tedavi edilmemiş reflü hastalarında uzun sürelerle yemek borusuna kaçan asidin safra ve pankreas enzimi gibi tahriş eden ve yaralayan içeriklerinin yemek borusu alt ucunda hücresel değişikliğe neden olduğunu bildirdi. Bu hücresel değişikliğe “Barret osefagusu” denildiğini söyleyen Prof. Dr. Ersoy açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İşte bu değişiklik olduktan sonra normal insanların yemek borusu kanserlerine göre kanser olma olasılığı 40 kat artar. Aşırı derecede et, acılı baharatlar, kahve, sigara, alkol tüketen ve düzensiz beslenen toplumda, mide ile ilgili her ne şikayet olursa olsun, hiçbir inceleme yapılmadan ve kulaktan dolma önerilerle kullanılan mide ilaçları, tüm bulguları maskeler ve tanıyı geciktirerek kansere neden olabilir.”

REFLÜ HASTALIĞINI ÖĞRENDİĞİNİZDE YAPMANIZ GEREKENLER

Prof. Dr. Emin Ersoy, her kanserde olduğu gibi erken tanının önemine dikkat çekerek, “Şikayetler başladığında eğer bu şikayetlerin devam ettiğini ve farklı olduğunu düşündüğünüzde ‘nasılsa geçer’ diye beklemeyip hemen bir doktora başvurun. Reflü hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.” dedi.

Prof. Dr. Ersoy konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Doktora gitmez, ara sıra kontrolsüz aldığınız ve anlık iyileşmelerle devam eden uzun bir süreç yaşamaya başlarsanız tehlike altındasınız demektir. Alınan her ilaç ve yatışan her şikayetin, hastalığınız için uzman bir doktor tarafından gerçek tanı konmamışsa, tedaviyi geciktireceğini ve sizi riske atacağını unutmayın. Eğer mide fıtığınız yoksa, mide kapakçığınız sağlamsa doktor kontrolünde ilaç kullanımının yanısıra kötü beslenme alışkanlığının düzenlenmesi gibi yöntemlerle reflü hastalığının kısa sürede iyileşebileceğini bilmelisiniz.”

“REFLÜ HASTALIĞININ TANISI SON DERECE KOLAY”

Ersoy, reflü hastalığında en önemli tanı koyucu yöntemin endoskopi olduğunu, tomografi, ilaçlı yemek borusu filmleri PET CT, Endso ultrasonografi yöntemlerin de tanıda kullanılabileceğini belirtti. Endoskopi sırasında tüm yemek borusunun içinin gözlemlenerek, gerekirse biopsiler alındığını kaydeden Prof. Dr. Ersoy, endoskopinin korkulacak, can acıtan bir yöntem olmadığını, kliniklerde sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaçlar sayesinde kişinin sosyal hayatına birkaç saat içinde devam edebildiğini hatırlattı.

MİDE İLAÇLARI KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Prof. Dr. Emin Ersoy, hastalara yönelik uyarısında doktor muayenesi olmadan rastgele şekilde mide asidini ortadan kaldıran ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerektiğini, aksi halde yanlış tedavinin yemek borusu ve mide kanserlerinin bütün erken bulgularını ortadan kaldırarak, iyi huylu olarak başlayan ve tedavi edilebilecek olan bir hastalığı tanısını geciktirerek kansere neden olabileceğine işaret etti.

REFLÜ HASTALIĞININ CERRAHİ TEDAVİSİ

Prof. Dr. Emin Ersoy, mide fıtığı ve reflü hastalığı olanlarda uzun süreli ilaç kullanımına karşın iyileşemeyen ve ilaç kesildiğinde şikayetleri tekrar başlayanlar için cerrahi tedavi seçeneğinin devreye gireceğini belirtti. Prof. Dr. Ersoy, yemek borusu alt kısmında hücresel değişikliği olanlar, astım benzeri ve farenjit benzeri şikayetleri olan reflü hastaları için laparoskopik cerrahinin son derece başarılı bir seçenek olduğunu kaydederek, bu tür operasyonlarda başarı oranının deneyimli merkezlerde yüzde 90’ın üzerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

 


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ