Arpacık Tedavisi İçin Evde Yapabilecekleriniz Nelerdir?

Arpacık nedir? Arpacık neden olur? Arpacık nasıl geçer? Arpacık tedavisi nelerdir? Arpacık tedavisi için evde yapabilecekleriniz nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için haberimizde derledik

Arpacık Tedavisi İçin Evde Yapabilecekleriniz Nelerdir?

Arpacık birçok kişide zaman zaman çıkar. Arpacık nedir? Arpacık neden olur? Arpacık nasıl geçer? Arpacık tedavisi nelerdir? Arpacık tedavisi için evde yapabilecekleriniz nelerdir? Tüm bu soruların yanıtını sizler için haberimizde derledik.

Arpacık Nedir? Arpacık Nasıl Geçer? İşte Cevabı

Arpacık, kirpik köklerinin iltihaplanması sonucu, göz kapağında şişkinlik, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı ile kendini gösteren bir enfeksiyon çeşididir. Sivilceye benzer bu şişlik, özünde irinle dolu bir apsedir. Gözkapağında doluluk hissi, ağrı ve kaşıntıyla belirti veren arpacık, sonrasında kirpik diplerinde kızarıklık, şişlik, acı, ağrı, batma, sulanma ve kaşıntı ile gelişen bir ağrılı süreçtir.

Arpacık çoğunlukla dışarıdan bakıldığında belli olacak boyutta bir kızarıklık ve şişlikle gelişse de, bazı durumlarda göz kapağının derinlerinde de oluşabilir. Bu göz titiziyetini ömründe bir kez olsun bile tecrübe etmemiş kişi var mıdır bilinmez; yalnız alınacak önlemler ve uygulanacak kolay tedavi teknikleriyle arpacık problemini atlatmak zor değildir.

Arpacık Nedir Arpacık Nasıl Geçer

Arpacık neden olur?

Arpacık genelde stafilokok isimli bakterinin neden olduğu göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Kirpik dipleri ya da burada bulunan bezler fazla yağ ve bakteri gibi nedenlerle tıkanıp apse yapabilir. Arpacık çoğu kez zararsızdır, küçük tefek çözümlerle kendi kendine iyileşir.

Sıcak pansumanlarla yetişkinleştirılıp, içindeki cerahatin akıtılması suretiyle iyileştirilebilen bu şişlikler, tıp dilinde hordeolum olarak adlandırılır. Tedavi edilmediği için iyileşmeyen ve ilerleyen arpacık kiste dönüşürse şalazyon ismini alır. Eğer arpacık kiste dönüşürse ileri derecede bir müdahale hatta cerrahi yaklaşım gerekebilir.

Arpacık Nedir Arpacık Nasıl Geçer İşte Cevabı

Arpacık tedavisi nelerdir?

Arpacık mikrobik kökenli bir göz enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon dışarıdan da gelebilir, direnci düşmüş vücuda saldıran bakterilerin enfektesiyle de gerçekleşebilir. İnsan vücudunda uyur konumda bulunan bakteriler, direnç düştüğünde harekete geçer ve çeşitli organ ve dokularda enfeksiyon olarak kendilerini gösterirler. Vücut direnci düştüğünde, kişi şayet uykusuz da kalmışsa, bu bakteriler gözü etkileyerek, arpacık çıkmasına neden olurlar.

Pis ve mikroplu ortamlar, hijyene önem vermemek, yetersiz gıda alımı; üzüntü, kaygı, endişe, gerilim, gerginlik gibi negatif psikolojik durumlar, vücut direncinin ve bağışıklığın zayıflamasına; bu durum da, vücutta hazır bekleyen bakterilerin hücuma geçmesine neden olur. Hangi yönden zayıfsanız oradan vururlar. Gözleriniz çok yorgunsa, fazla çalışıp, az uyuyorsanız, bakteriler sizi gözlerinizden ‘arpacıksilahıyla’ vurur.

Arpacık tedavisi için ilk akla gelen çözüm doktora gitmek olması gereklidir. Bir göz hekiminin uygulayacağı tedavi, vereceği ilaçlar, merhem, damla ya da antibiyotikler en güvenilir çözümdür. Arpacıkta evreler vardır. Eğer başlangıç evresi iyi yönetilir ve doğru tedavi edilirse, arpacığın yeniden etme riski ortadan kalkmış olur. Arpacıkta kişinin kendiliğinden tedavi uygulaması tavsiye edilmez. Arpacıklı bölgeye sarımsak sürmek, çaylı pamukla kompres uygulamak ve buna benzer evsel teknikler, katiyen bir uzman doktorun uygulayacağı tıbbi müdahalenin yerini tutmaz.

Arpacık problemi yaşadığınızda, kendiliğinden geçmesini beklemeyin. Geçmiş gibi görünen arpacık, göz kapağında yerleşip, tekrar nüksedeceği anı sinsice bekliyor olabilir. Bu nedenle kullanılacak ilaçlarla, göz kapağı kıkırdağındaki bezlerin enfeksiyon kapma riski azaltılır. Arpacık kendi haline bırakılırsa, yalnızca göze değil, vücuttaki diğer dokulara da zarar verebilir. İyileşmeyen arpacıklarda cerrahi teknik uygulanabilir.

Arpacık tedavisi için evde yapabilecekleriniz nelerdir?

Sarımsak toplum arasında arpacık tedavisinde olabildiğince sık görülür. İçeriğindeki mikrop öldürücü özelliklerinden kaynaklı birçok rahatsızlıkta, özellikle bağışıklık rahatsızlıklarında içten ve dıştan antibiyotik olarak sıkça kullanılan sarımsağın ezilerek arpacıklı bölgeye bastırılmasıyla bilinen teknik çok kişi tarafından kullanılmaktadır; fakat doktorlarin çok da tavsiye ettiği bir çözüm değildir.

– Bunun dışında patatesi soyup rendeleyip bir bezin içine koyarak arpacıklı bölgeye kapamak,

– Demlenmiş ılık mayıs papatyası çayına batırılmış pamuğu göze yatırmak,

– Bol miktarda çiğ sebze, meyve ve sarımsak yemek

– Demlenmiş keten tohumu çayıyla göze kompres yapmak,

– Haşlanmış patates, yumurta sarısı ve sıcak sütle hazırlanacak lapayı bir bezin üzerine sürerek göze yatırmak,

– Rezene çayına batırılmış pamuk ya da bezi gözün üzerine yatırmak gibi evde yapılabilecek tekniklerle arpacık biraz rahatlatılabilir; yalnız en doğrusu göz hekimine giderek tıbbi yardım almaktır.
Arpacık çıktığında nelere dikkat edilmeli? Gözünüzde sıklıkla arpacık çıkıyorsa her şeyden önce kesinlikle bir doktora danışmalısınız.

Gözde arpacık çıkması, vücut direncinin düştüğünün kanıtıdır. Vücut direncinin düşük olması da diğer enfeksiyon ve hastalıklar için açık kapıdır. Bu yüzden arpacık çıkartılan dönemlerde vücut bağışıklığı da kontrol altında tutulmalı.

Arpacık çıkan göze çok gerekli olmadıkça dokunmamak gerekir. Bilhassa arpacığın başlangıç aşamasında, kapsül oluşumundan evvel dokunulan arpacık patlayıp çevresine de buluşabilir. Hatta doku içlerine yayılıp, daha farklı ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, arpacık başlar başlamaz göz hekimine itmek en doğru seçenek olacaktır. Ellerin ve dokunulan eşyaların temiz olması, nesnelere dokunduktan sonra ellerin gözlerle temas ettirilmemesi ve sıklıkla yıkanması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ