Erken Menopoz Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken Menopoz Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Erken menopoz rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması erken menopoza girildiğini gösteriyor. Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Zamanından önce menopoza girmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Her kadının yaşamında bir dönüm noktası olan menopoza hazırlıklı olması ve yaratacağı zorlu etkileri önlemler alarak azaltması gerekir. Erken menopoz 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde görülüyor.

Erken menopoz belirtileri nelerdir?

Psikolojik değişiklikler (sinirlilik ve stres), uykusuzluk, ateş basmaları, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileridir. İyi bir analizle kolayca anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaş önemli.

Erken Menopoz Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir

Erken menopoz nedenleri nelerdir?

Araştırmalar erken menopoza girme sebebinin yüzde 60’ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkilidir. Erken menopozu etkileyen bir diğer faktör ise coğrafya olabiliyor. Uzakdoğulu kadınlar daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza giriyor. Bunun nedeni beslenme tarzları (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olmasıdır.

Erken menopozun zararları nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları, hızlanan kemik erimesi (osteoporoz), cinsel isteksizlik, ciltte erken yaşlanma ve vajinal kuruluk gibi çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Erken menopoz rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor.

Menopoz Check-up ile birçok hastalığın erken teşhisi mümkün ;

Ailesinde erken menopoz yaşayan herkesin gerekli tıbbi kontrolleri aksattırmadan yaptırması öneriliyor. Erken menopoz belirtilerinden biri olan adet düzensizliklerinde de uzmana danışılması gerekir. Adet düzensizliği gibi bir durumda altta yatan nedenler bazı tetkikler aracılığıyla sorgulanmalıdır. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabilir. Menopoz Check-up uygulaması menopoza girmiş ve girecek olan kadınlara yapılabiliyor. Menopoz Check-up ile kadınların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmesi, jinekolojik hastalıkların erken tanısı ve tedavisi, meme sağlığının korunması, kemik erimesi, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ