Düzensiz Adet Menopoz Belirtisi Olabilir

Düzensiz Adet Menopoz Belirtisi Olabilir

Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Özgür Demirel, kadınlarda görülen erken menopoz hastalığının en çok düzensiz adetler biçiminde kendini gösterdiğini ifade etti.
40 yaş altındaki her 100 kadından birini etkileyen erken menopoz hastalığıy ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dr. Mehmet Özgür Demirel, kadınların düzensiz sayılarınin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Erken menopoz sebebi ile kadınlık hormonlarının koruyucu etkilerinin ortadan kalkmasıyla cinsel birleşmede önemli problemlerin ortaya çıktığını kaydeden Dr. Demirel, erken menopoz hastalığı yaşayanlara, normal yolla gebe kalmalarının çok zor olması sebebi ile tüp bebek tavsiyeldiğini açıkladı. Dr. Demirel, “Menopoz kelime anlamı itibari ile adetten kesilme olarak tanımlanmaktadır. Erken menopoz ise 40 yaşından önce adetten kesilme durumudur. Her 100 kadından birini etkilemektedir. En sık belirti, adetlerde meydana gelen düzensizliktir. Bunun yanısıra kısırlık, depresyon, çarpıntı, halsizlik gibi diğer bulgularla da doktora başvurabilmektedirler. Erken menopoza neden olan en çok nedenler arasında otoimmün hastalıklar, cerrahi olarak yumurtalıkların alınması ya da zedelenmesi, aile hikâye sü, kullanılan bazı kanser ilaçları ve yaşam tarzı bulunmaktadır. Yaşam tarzı derken bilhassa sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu içerikli ilaçların kullanımından söz edilmektedir” dedi.

“ÖSTROJEN HORMONU KADIN İÇİN HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR”
Erken menopoz tedavisinin, kişinin çocuk isteyip istememesine göre değişiklik gösterdiğini anlatan Dr. Demirel, “Çocuk isteyen çiftler için İdeal tedavi opsiyonu tüp bebek iken, doğurganlık süresini tamamlamış kişilerde amaç eksik olan hormonların yerine konması olan hormon deplasman tedavisidir. Amaç, hastadaki şikayetler ve hormon eksikliğine bağlı gözlenebilecek hastalıkları önlemektir. En sık bilinen kadınlık hormonu olan östrojen, vücutta çoğu dokuya etki etmektedir. Özellikle vajina mukozasında destek dokuların devamlılığı ve kayganlığı sağlayan sıvıların salgılanması gibi oldukça önemli rollere sahiptir. Erken menopozdaki hastaların yaşını dikkate alırsak hala cinsel olarak aktif dönemde oldukları için eksilen hormon sebebi ile kuruluk ve darlık gelişeceğinden ağrı sebebi ile cinsellikten uzaklaşabilmektedir. Ayrıca östrojen kalp damar sağlığında, kemik yapımında, cildin nemli ve gergin kalmasında, kalın barsak kanserine karşı koruyucu etkisi sebebi ile eksikliğinin yerine konması ile kadının geri kalan yaşamında daha konforlu yaşamasını sağlayacaktır. Ayrıca tedavi sonrası bağlı ateş basması, huzursuzluk gibi şikayetler de ortadan kalkacağı için kişinin yaşam kalitesi ciddi anlamda artacaktır” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ