Cilt Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Cilt Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Cilt Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Cilt kanseri (deri kanseri)bütün kanser türleri içinde en sık görülenidir. Bozulan çevresel faktörlerin etkisiyle son yıllarda daha da fazla artmıştır. Deri kanserinin esas nedeninin güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır.
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, “Mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynakları da deri kanserlerine neden olabilir. Ultraviyole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de deri kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinen bir gerçektir” diye konuştu.
Açık tenlilerin, derilerinde çillenme olanların, fazla sayıda beni olanların, ailesinde deri kanseri bulunanların risk altında olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Coşkunfırat, şunları söyledi:
“Ayrıca açık havada fazla zaman geçirenler, yüksek rakımlı veya yıl boyunca yoğun güneş ışığına maruz kalan bölgelerde yaşayanlar, herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi uygulaması görenler, uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralara sahip olanlar da risk altında.”

DEĞİŞİKLİKLER TAKİP EDİLMELİ

Benlerde oluşabilecek değişikliklerin kanserleşme açısından uyarı niteliği taşıdığına vurgu yapan Prof. Dr. Coşkunfırat, “Asimetri, kenar düzensizliği, değişik renk tonlarında olma, üzerinde kabuklanma, kanama,kaşıntı, çevresinde kızarıklık, kıllanma artışı, boyutta anormal artış gibi belirtilerden biri veya birkaçı gözlenen benler cerrahi olarak çıkarılarak histopatolojik incelemeye tabi tutulmalıdır” diye konuştu.
Deride oluşan kanserin tedavisinin tipe, büyüme evresine ve yerleşim yerine göre değişiklik gösterdiğinin altını çizen Prof. Dr. Coşkunfırat, “Küçükse işlem ayaktan, lokal anestezi altında kolayca yapılabilir. Bu küçük ve az tehlikeli tiplerde kazıma veya elektrik akımıyla kanser hücrelerini yok etme işlemleri de yapılabilir ancak bu metotların tedavi açısından güvenilirliği az, iz bırakma ve deformasyon yapma ihtimalleri fazladır” dedi.

NÜKS RİSKİNİ AZALTMAK MÜMKÜNDÜR

Kanser büyükse, lenf nodlarına veya vücudun başka bir bölgesine yayılmışsa büyük cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Coşkunfırat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Deri kanserlerinde muhtemel diğer tedavi seçenekleri kanser hücrelerinin dondurularak tahrip edilmesi, radyoterapi, kemoterapidir. Deri kanserleri nüksedebilir ancak nüks riskini azaltmak veya ortaya çıkabilecek nüksün riskini azaltmak mümkündür.”
Prof. Dr. Coşkunfırat, “Yaz aylarında saat 11.00 ila 15.00 arasında güneşe maruz kalmaktan kaçınınız. Dışarıda uzun süre kalmanız gerekiyorsa geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu elbiseler giyiniz. Açıkta kalan deri bölümleri için en az 15 faktörlü güneş koruma krem kullanınız. Yüzdükten ve terledikten sonra da düzenli aralıklarla bu kremleri kullanmaya devam ediniz. Cildinizi düzenli olarak siz de muayene ediniz. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa en kısa sürede plastik cerrahınıza başvurunuz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ