Balık Sağlığımız Açısından Hangi Hastalıklara Faydalı?

Uzmanlar tarafından haftada en az iki, üç defa balık yenmesi gerektiğini belirtildi.

Balık Sağlığımız Açısından Hangi Hastalıklara Faydalı?

Balık Sağlık Açısından Birçok Hastalığa Şifa Kaynağı

Balık  omega-3 gibi önemli yağ içermektedir. Kalp sağlığı açısından çok yararlı ve kilo vermemize de yardımcı oluyor. Balık tükettiğimiz zaman hiç şişmezsiniz, rahatsızlık duymazsınız. Çünkü vücudumuza çok faydalı, doğal tabir ettiğimiz bir içeriği vardır. Dolasıyla çok sağlıklı.

Omega-3’ün ceviz dışında her besinden alınamayacağını dile getiren Prof. Dr. Coşkun Usta, bu besinin alınabileceği en iyi kaynaklardan birinin hem lezzet hem sağlık açısından balık olduğunu vurguladı.

Usta, D vitamini açısından da önemine değinerek, yaşlıların bilhassa yağlı dip balıklarını tüketmesi gerektiğini ifade etti.

Balığın çok değerli bir besin maddesi olduğunu aktaran Usta, “Balık omega-3 dediğimiz oldukça önemli bir yağı içeriyor. Sağlığımız açısından baktığımızda, depresyona, halsizliğe, yorgunluğuna, çocukların beyin gelişiminde, depresyon la baş etmede, otizm, unutkanlık, tükenmişlik sendromuna çok yararlı. Kilo almayacağımız bir yağ çeşididir. Aynı zamanda kolesterolümüzü düşürebilir” şeklinde konuştu.

Kalp sağlığı açısından da çok yararlı

Prof. Dr. Usta, balığın bilhassa iç kısmındaki siyah bölümlerin yenmesini önererek, “Siyah olabilen balık cinsleri çok daha yararlı. Antalya bu hususta zengin bir ilimiz. Çinko, fosfor içermesi vücuda yararlı olması açısından çok önemli” dedi.

Çocuklar ve yaşlılar balık çorbası tüketmeli

Usta, yabancı ülkelerde balık suyundan yemek yapıldığını belirterek,  çorbasının bilhassa çocuk ve yaşlılar için önemli bir besin maddesi olduğunu söyledi.

Yağlı balıkların ızgarada, yağsız olanların ise fırında ya da buğulama biçiminde pişirilmesini öneren Usta, “Balıklar böyle pişirildiği zaman vitamin değerlerini kaybetmemiş olur. En çok somon ve hamsi omega-3 bakımından zengin. Çocuk gelişimine, kemik erimesine, kalp sağlığına dikkat edenlerin somon tüketmesinde yarar var” değerlendirmesinde bulundu.

Haftada en az iki, üç defa yenmesi gerektiğini anlatan Usta, şöyle devam etti: Kalp sağlığı açısından da çok yararlı. Kilo vermemize de yardımcı oluyor. Öğünde farklı şeyler yerine balık yiyerek, kötü şeylerin etkisinden kurtulursunuz. Balık tükettiğimiz zaman hiç şişmezsiniz, rahatsızlık duymazsınız. Çünkü vücudumuza çok faydalı, doğal tabir ettiğimiz bir içeriği var. Dolasıyla çok sağlıklı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ