Grip ve Nezle İle Oluşan Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığına beş doğal yöntem

Grip ve Nezle İle Oluşan Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız Amerika’nın ünlü sağlık sitesi, nezle veya alerjik rahatsızlıklar sonucu tıkanan burnu açmak ve rahat nefes almak için son derece kolay önerilerde bulundu:

1- Tuzlu Su: Buruna uygulanan tuzlu su spreyi dokudaki iltihaplanmayı azaltarak burun tıkanmasını gidermekte son derece etkili bir teknik.  Burun tıkanıklığı için tuzlu su bilindik doğal yöntemlerdendir. 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı sofra tuzu ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak tuz eritilir ve günde 3-4 kez burna çekilir.

2- Asırlardan beri kullanılan ve bilhassa yoga yapanların çok iyi bildiği neti pot, geniz yolunu açmakta kullanılıyor.

3- Ilık bir suya batırılan ufak bir havluyla yüze uygulanan kompresle tıkalı olan burnu rahatlatmak işe yarıyor. Fakat havlunun ıslatılacağı suyun çok sıcak olmaması gerekiyor.

4- Bulunduğunuz odanın havasının nemli olması da nefes almanızı kolaylaştıracak. Hava nemlendirme cihazları veya ısıtıcınızın yanına veya kalorifer peteklerinin üstünde koyduğunuz bir kap su vasıtası ile daha rahat nefes alacaksınız.

5- Sıcak duş almak burundaki mukusu akışkan hâle getirerek burun tıkanıklığının açılmasını sağlıyor.

Burun Tıkanıklığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nemli Oda: Burun tıkanıklığı gibi durumlarda ortamın nemli olması burun tıkanıklığına iyi gelir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardağı su koyun veya daha etkili bir nemli ortam için odanızda sürekli bir çaydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını sağlayın.

Lavanta Çiçeği: Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinse 1o dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Atkuyruğu otu: Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışım bir miktar zeytinyağı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat başı 4-5 damla burna damlatılır.

Mısır kökü: Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı burna çekilir.

Burun tıkanıklığı için 1 çorba kaşığı çörek otu, 5-6 dal kıyılmış maydanoz ve 3 parmak iriliğindeki kırmızılahanayı bir havanın içine ilave ettikten sonra iyice ezerek dövün. Elde edilen karışımı bir kabın içine alarak üzerine 1 su bardağı su ekledikten sonra kaynamaya bırakın 10- 12 dakika kadar kaynatıp soğumaya bırakın. Karışım oda sıcaklığı ısısına geldikten sonra saat başı tıkalı buruna 3-4 damla damlatılır.

Burun tıkanıklığı için bir tutam papatya 1 adet kıyılmış kuru soğanın üzerine 1 su bardağı kaynamış su ilave ederek hastalık süresince her gün 3 kez 5 dakika boyunca buharı solunacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ