Kilo Vermek İçin Kahvaltıda Hangi Yiyecekleri Yemeli?

Kilo Vermek İçin Kahvaltıda Hangi Yiyecekleri Yemeli?

Zayıflamanın ve güne sağlıklı başlamanın en iyi yollarından biri, kilo vermek için sağlıklı bir kahvaltı yapmaktır. Kahvaltıyı günlük rutinlerinin bir parçası haline getirenler sadece fit insanlar değil, aynı zamanda kilo vermek isteyenlerdir.

Sağlıklı bir kahvaltıda kilo vermek için tam olarak neler var? Sabah öğününüzde yer almayı hak eden en sağlıklı kahvaltılık yiyecekleri sizler için bir araya getirdik.

zayıflatan gıdalar

Zayıflamak İstiyorsanız Kahvaltıda Bunları Tüketin

Kahve

 İçerisindeki kafein metabolizmanızı hızlandıracak. Eğer sabahları spor yapmayı tercih edenlerdenseniz spordan 45 dakika önce içilen kahve daha çabuk terlemenize neden olur.

Bu durum daha çok yağ yakmanızı sağlayacaktır. Eğer kahve içtikten sonra spor yaparsanız %15 oranında daha çok yağ yakımınız gerçekleşir. Bu nedenle kahveyi şayet tansiyon sorununuz yok ise sabahları tercih etmelisiniz.

Muz

Hem tok tutması hem de keyifle tüketilmesi muzu sabah kahvaltısının alternatif meyvesi yapmaktadır. İçerisindeki zengin potasyum ile kalbinize destek olurken bunun yanı sıra barsak sorunlarınız var ise ona da destek olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendiren meyvelerin başında gelmektedir.

Yumurta

Kahvaltının vazgeçilmezidir. Temel protein kaynağıdır. Eğer fit bir bedene sahip olmak istiyorsanız ya da kilo almaktan korkuyorsanız yumurtayı beslenme kahvaltılarınıza kesinlikle dâhil etmelisiniz.

Sabah kahvaltısında omlet, menemen ya da haşlanmış olarak tüketilen bir yumurta ile gün içerisinde daha uzun süre tok olarak kalabilirsiniz. Ayrıca spor yapıyorsanız beslenme uzmanınıza danışarak daha çok yumurta beyazı tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini

 Barsak metabolizmasını düzenlemesi sebebi ile yaban mersini sabah kahvaltılarında tüketilmesi önemlidir. Ayrıca mide krampları ya da ülseri olanlar için yaban mersininin ekstra yararı vardır.

Antioksidan özelliğinin olmasının yanında enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Bu nedenle bağışıklık sisteminizin en önemli koruyucularından da birisidir.

Çilek

 B ve C vitamini içeriği yüksek olan çileğin damar tıkanıklığını önleyici ve kolesterolü düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca fosfor ve demir içeriği yüksektir.

Günü daha dinç ve sağlıklı geçirmek istiyorsanız sabahları 8-10 adet çilek tüketebilirsiniz. Çilek antioksidan özelliği sebebi ile daha enerjik bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Çay

 Çayı dünyada en fazla içen toplumlardan olmamız bizim açımızdan ekstra bir üstünlük sağlamaktadır. Çünkü sabah saatlerinde içilen çayın uyarıcı etkisi vardır ve günü daha dinç geçirmenizi sağlar.

Fakat çok fazla çay içilmesi uzun vadeli kan seviyenizin düşmesine neden olur bu durumda vücudunuzda halsizlik yaratabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ve limonlu olarak tüketilmelidir.

Süt

 Proteinden bakımından zengin olan besinleri fazla tüketirseniz hem uzun süre tokluk sağlar hem de kilo verirsiniz. Bu nedenle sabah saatlerinde süt içmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Sabah içilen bir bardak süt bir sonraki öğünde daha az besin tüketmenizi sağlayacaktır. Ayrıca içindeki zengin kalsiyum kaynağı kemik ve diş sağlığı için de çok önemlidir. Bu nedenle çocuğunuz başta olmak suretiyle sizde süt içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kepekli Tost

 Eğer sabah kahvaltısı yapacak zamanınız yoksa en basit çözüm kepekli ekmekle hazırlanmış tosttur. Hem gün içerisinde enerjiye ihtiyacınız olan karbonhidratı ekmekten hem de zayıflamak için gerekli olan proteini peynirden bedeninize hızlı bir şekilde almış olacaksınız.

Kepekli tost iyi bir alternatif olmasının yanı sıra kan seviyesi düşük olan kişiler için doğru bir seçim olmayabilir zira kepek kan seviyesinin düşmesine sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ