Zayıflamak isteyen “Pirinç” tüketsin

Yeni bir çalışma, tahılın gerçekten doyurduğunu gösteriyor.

Zayıflamak isteyen “Pirinç” tüketsin

Gıda Teknolojisi Uzmanları Enstitüsü Yıllık Toplantısında açıklanan sonuçlara göre, beyaz veya kahverengi pirincin, hem yemekten zevk almaya hem de kilo vermeye çalışan kişiler için oldukça önemli olan doygunluğu ve tokluğu sağladığını kanıtlıyor.

Kahverengi ve beyaz pirincin tokluk veya doygunluk üzerindeki etkilerini inceleyen ilk insan klinik çalışmasında, Minnesota Üniversitesi Gıda Bilimi ve Beslenme Bölümü’ndeki araştırmacılar, beyaz ve kahverengi pirinçten oluşan 400 kalorilik kahvaltıları 400 kalorilik standart glikoz çözeltili kontrolle kıyaslayan normal kilolu 20 yetişkin erkek ve kadın arasındaki tokluk işaretlerini karşılaştırdı. Her denek farklı zaman üç test kahvaltısı yapmış ve sonrasında araştırmacılar yemekten dört saat sonra açlık ve tokluğu değerlendirmiştir. Sonuçlar tokluğun test kahvaltıları arasında anlamlı ölçüde farklılık gösterdiğini, hem beyaz hem de kahverengi pirinçte glikozlu içeceğe kıyaska artan tokluk ve doygunluk yaşandığını gösteriyor.

Araştırmayı yürüten Minnesota Üniversitesinden araştırmacı Snow Wang, “Sonuçlarımız, beyaz ve kahverengi pirincin tokluk veya doygunluk verdiğini ve doygunluk kalorileri kontrol etmeyi basitleştirdiği için, her ikisinin de öğünlere ek veya atıştırmalık olarak harika bir seçim olduğunu gösteriyor” dedi. Araştırmacı Snow Wang, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Ayrıca beyaz ve kahverengi pirincin doygunluk değerleri arasında bir fark yoktu ki, bu her ikisinin de sağlıklı, dengeli, kalori kontrollü bir diyetin parçası olabileceğini ortaya koyuyor.”

Wang’a göre, “Bu çalışma, pirinç tüketen kişilerin pirinç yemeyen kişilere oranla fazla kilolu olma ihtimalinin daha düşük olduğunu, daha dar bel çevresine sahip olduğunu ve genel olarak daha sağlıklı bir beslenme düzenleri olduğunu gösteriyor.”

Araştırmada, pirincin kilo vermek veya sağlıklı bir beslenme düzenini korumak için mücadele eden milyonlarca Amerikalı için akıllıca bir seçim olduğu belirtilerek şu şekilde denildi:

“Yarım bardak pişmiş pirinç, yalnızca 100 kaloridir. Pirinç genelde sebze, meyve, yağsız et ve fasulye gibi sağlıklı besinlerle yendiği için sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni sağlamaya yardımcı olabilir. Aslında, Nisan ayında San Diego’da Deneysel Biyoloji 2012’de sunulan bir çalışma, beyaz veya kahverengi pirinç Yemenin beslenme düzenini geliştirmeye, kilo ve diğer hastalık risklerinin denetimine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Tufts Üniversitesi, Friedman Beslenme Okulunda Ulusal Sağlık ve Beslenme İncelemesi Araştırması 2007-2008 verilerine dayalı olarak yürütülen araştırma, yetişkinlerle çocuklar dahil pirinç yiyen kişilerin anlamlı ölçüde daha çok folik asit, demir, potasyum, B6, B12, A ve D vitaminleri aldığını ve yağ ve doymuş yağdan tükettikleri kalorinin yüzdesinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Araştırmada ilaveten, “kahverengi pirinç, %100 öğütülmemiş hububattır ve beyaz pirinç, demir dahil önemli besin maddeleri ve folik asit açısından zengindir” deniliyor.

“Öğünlerde pirinç Yemenin çok sayıda faydası” olduğunu belirten ABD Pirinç Federasyonu Yurtiçi Üretim Başkan Yardımcısı Anne Banville sözlerine şu şekilde devam etti: “Lezzetli, çok yönlü, besleyici ve artık kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini de biliyoruz. En çok pirinç tüketen ülkelerdeki nüfusun genelde en zayıf ve dünyanın en sağlıklı kişileri arasında olması hiç şaşırtıcı değil. Pirinç, bunun yanı sıra porsiyon başına sadece 20 kuruşluk maliyetiyle en bütçe dostu gıdalardandır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ