Yüzerken kulak sağlığınızdan olmayın!

Yaz sıcağında serinlemek ve spor yaparak eğlenmek için havuza, denize girenler, kulak mantarı ve kulak iltihabı riskiyle karşı karşıya.

Yüzerken kulak sağlığınızdan olmayın!

Özellikle temiz olmayan, çok fazla kişinin kullandığı havuzlarda bu tehlikenin daha fazla olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doç. Dr. Haluk Yavuz,”Hasta birisinin vücudunun herhangi bir yerindeki enfeksiyon suya karışıp, sağlıklı insanları kolaylıkla hasta edebilir.

İçinde mikrop barındıran su ağız, burun, kulaklar ve göz yoluyla vücuda girip, sinüzit, farenjit, dış kulak yolu ve orta kulak iltihabı gibi birçok hastalığa sebep olabilir.”dedi.

NASIL BELİRTİ VERİYOR

Havuzdan kapılan enfeksiyonlar içinde en sık görüleninin, dış kulak iltihabı ve mantarlar olduğunu belirten Doç. Dr. Haluk Yavuz, hastalığa yakalanma belirtilerini “Bu mikroplarla temas olduğunda genellikle havuza girdikten sonraki gün kulak ağrısı, kulakta tıkanıklık, kaşıntı, işitme azlığı olur. Sonra kulaktan dışarı akıntı başlar” diye açıkladı.

HEMEN TEDAVİ EDİLMELİ

Hastalığın hemen tedavi edilmediği takdirde, enfeksiyonun ilerleyip, tedavisini daha zor olan bir şekle getirebileceğini kaydeden Doç.Dr. Haluk Yavuz, “Kulak zarı delinebilir. Tedavide ise kulak kanalındaki enfeksiyon ve mantarlar doktor tarafından temizlenir. Daha sonra kulak damlaları ve gerekirse antibiyotik kullanılır. Yeni başlamış enfeksiyonlar birkaç gün içinde hızla düzelir. Ancak ilerlemiş enfeksiyonların tedavisi birkaç hafta sürebilir. Tedavi sırasında ve sonrasında bir hafta kadar kulakları sudan korumak önemlidir” ifadelerini kullandı.

HAVUZLAR İYİ TEMİZLENMELİ

Hastalıkları önlemek için öncelikle havuzların temizliğine önem verilmesi gerektiğini dile getiren Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Haluk Yavuz,” Hasta olanların iyileşene kadar havuza girmemesi, havuza girmeden önce dışarıda duş alınarak vücudun temizlenmesi, kulak tıkacı kullanılması hasta olmamızı önleyebilir” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ