Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj yapma teknikleri, Bir çoğumuz cildimizde bulunan bazı pürüzleri saklamak ve daha güzel bir görünüm elde etmek için makyaja müracaat ederiz. Özellikle yüz biçiminin farklı olması makyaj yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntıdır.

İşte yüz şeklinize göre uygulamanız gereken makyaj önerileri…

Yüz Şekline Uygun Makyaj Yapma Teknikleri Nelerdir

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Makyaj 

Dikdörtgen yüzler, enine göre iki kat boyu olan yüzlerdir. Dikdörtgen yüzlerin daha orantılı görünmesini sağlamak için yüzün boyunu vurgulamaktan kaçınmalısınız. Buna ek olarak kemik yapısının, enini daha geniş gösterecek makyaj teknikleri uygulamalısınız.

Dikdörtgen yüzlerde bronzlaştırıcı, alnın üst kısmındaki saç çizgisinin etrafına, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru, çene hattından başlayarak boyun kısmına kadar uygulanmalıdır. Burun kemiğinin kenarlarına da uygulanabilir. Pudra, yüz genişliğini arttırmak için elmacık kemiklerinden geriye ve aşağı yöne doğru uygulanmalıdır. Elmacık kemiklerinin üst kısmına, şakakların arka kısmına, kaş kemiğine ve burnun ucuna aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Alnınıza ve çenenize aydınlatıcı uygularsanız yüzünüz daha da uzun görünür.

Kalp Biçimli Yüz Şekline Göre Makyaj 

Kalp yüze sahip olanlar, bronzlaştırıcı yardımıyla kolay bir şekilde orantılı yüze sahip olabilir. Kalp yüzde, genellikle elmacık kemikleri belirginleştirilir.

Alnın üst kısmından başlayarak şakaklara ve oradan da elmacık kemiklerine doğru bronzlaştırıcı veya kontür uygulayın. Pudrayı, burnun iki parmak yanından başlayarak, elmacık kemiklerinizin de üstünden geçerek kulaklarınıza doğru uygulayın. Burun kemerinizde, yanaklarınızın çıkık olduğu noktalarda, kaş kemiğinizin altında ve çene hattı çizginizde aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Makyaj 

Yuvarlak yüz biçimine sahip olan kişilerde elmacık ve çene kemiklerinin belirgin hale getirilebilmesi için yüzün dış kısmına özen gösterilmelidir. Yüzün tüm dış kısmına ve elmacık kemiklerinin altına bronzlaştırıcı uygulayın. Pudrayı, burnun iki parmak yanından başlayarak elmacık kemiklerinizin de üstünden geçerek kulaklarınıza doğru uygulayın. Bu uygulama yüzünüzdeki yuvarlak görünümü kıracaktır. Burun kemerinizde, yanaklarınızın çıkık olduğu noktalarda, kaş kemiğinizin altında ve çene hattı çizginizde aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Kare Yüz Çekline Göre Makyaj

Kare yüz şeklinde, daha yumuşak hatlar yakalamak için kontür uygulamalısınız. Öncelikle şakaklara ve çene bölgesine kontür uygulamalısınız. Doğal bir görünüm yakalamak için yumuşak bir fırça kullanmalı ve fırçayı yukarı doğru uygulamalısınız. Daha sonra yanağınıza pudra uygulayın ve çenenizde kalan boşlukları bronzlaştırıcı ile kapatın. Son olarak yanak ve şakak bölgesindeki çıkık kısımları aydınlatıcı ile “C” şeklinde aydınlatın.

Oval Yüz için Makyaj

Oval yüz, makyaj yapımı için en en uygun olan yüz şeklidir. Bu tip yüz biçimine sahip olan bireylere makyaj uygulanırken dikkat edilmesi gereken tek nokta, köşeli çizgiler değil, yuvarlak çizgi tekniklerinin uygulanmasıdır.

Oval yüz, en orantılı olan yüzdür. Bu yüzden standart makyaj uygulamaları yapılır. Kalın ve yumuşak makyaj fırçasının yardımıyla, bronzlaştırıcıyı şakaklardan başlayarak yüzünüzün ortasına doğru indirin. Aynı fırçayı kullanarak hafif dokunuşlarla şakaklardan başlayarak elmacık kemiklerinde bitecek şekilde allık uygulayın. Aydınlatıcıyı ince bir fırça yardımıyla şakaklara, kaş kemiğine ve burun kemerine ve çenenize uygulayın.

Köşeli Yüz İçin Makyaj

Köşeli yüze sahip olanlar sert bir ifadeye sahip göründüğünden kaynaklı, yüzün kemikli kısımlarının geri plana çekilerek yumUşak bir yüz ifadesine sahip olabilmesi amaçlanır. Koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılmalıdır. Ruj sürerken dikkat edilmesi gereken husus, alt dudakların değil, üst dudakların ön plana çıkarılarak dolgun hale getirilmesidir.

Üçgen Yüz İçin Makyaj 

Üçgen yüze sahip olanlar genel olarak iki tiptedir. Bunlar düz üçgen yüz ve ters üçgen yüzdür. Düz üçgen yüz görünümünde olan kişiler alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renkte fondöten kullanımına özen göstererek gölge uygulamalıdır. Ters üçgen yüzlü olanlar ise bilhassa çene kemiklerini belirgin şekilde ortaya çıkaracak gölgelemeler yapmalıdır.

Uzun Yüz İçin Makyaj 

Uzun yüz görünümündeki insanlarda kaşlar, gözler ve dudaklar yatay boyanmalıdır. Yüzdeki uzunluğu oluştura bölgelere gölgeleme yapılarak bu bölgelerin daha az dikkat çekmesi sağlanmalıdır.

Görüldüğü gibi makyaj yapımı oldukça özen gerektiren bir prosedürdür. Siz de yüz biçiminizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu belirleyerek bu yönde uygulama yaparsanız çok daha kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ