Yumurtlama Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik için en ideal zamanın hesaplanması için yumurtlama (ovulasyon) döneminin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu tarihlere yakın günlerde girilen cinsel ilişkiler sonrasında gebe kalma olasılığı daha fazladır. Adetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan aşağı yukarı 14 gün önce gerçekleşir, yumurtlama gününü belirlemenin en kolay yolu budur.

Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren sayarak 14. güne denk gelir aşağı yukarı. Bu günden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunda 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığınızı yükseltecektir. Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gerekir.

Not: Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını oldukça azaltacağı için tavsiye edilmez, bu nedenden dolayı iki günde bir ilişki tavsiye edilir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Diğer örnekler
Adetleri düzenli 30 gün süren bir bayan adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. gün yumurtlama olacağını hesaplamalıdır. Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü 21. güne denk gelir aşağı yukarı olarak.
Adetleri düzensiz olanlarda yumurtlama gününü tahmin etmek daha zahmetlidir. Ama her zaman adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce yumurtlama oluşur.

Üstteki tarifler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak biçimde verilmiştir. Adet başlamadan 17-18 gün önce ilişkiye girin gibi. Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha doğrudur. Adetin ikinci dönemi yani yumurtlama-adet arasındaki luteal faz süresi 14 gün sabittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ