Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Açlık Otu İle Zayıflama, Açlık Otu Nedir & Faydaları Nelerdir?

Yumurtalık İltihabı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yumurtalık iltihabı nedir? Yumurtalık iltihabi nedenleri ve tedavisi nasıl olur? Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Kadın üreme sisteminin en önemli parçalarından birisi yumurtalıklardır. Yumurtalar, gebelik hormonu, bir çift gonaddan oluşmaktadır ve bunlar, rahmin iki kenarındaki pelvis içinde bulunmaktadır. Yumurtlama döneminde dışarı salınan yumurtaların yakalanmasını sağlayan fallop tüpleri ile de döllenmeyi oluşturmak için ilişki biçimde çalışan organ kısımlarıdır.

yumurtalık-iltihabı

Burada meydana gelen hastalıklar ve sorunluluklar, pelvik rahatsızlıklar sınıfında bulunmaktadır. Pelvik enfeksiyonlar başlığı altında incelenen problemler arasında yumurtalık iltihabı da bulunmaktadır. Pelvik enfeksiyonlar, kadınlarda üst genital bölgede meydana gelen bakteri ve virüs kapılması nedeni ile oluşan enfeksiyonlardır.

Cinsel ilişki, genital bölgede geçirilen ameliyatlar, kürtaj ve doğum gibi nedenler bu bulaşmaların kapılma nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu enfeksiyonlar sonucunda da yumurtalık iltihabı başta olmak suretiyle daha çoğu rahatsızlık da meydana gelmektedir.

Yumurtalık İltihabı Hakkında Genel Bilgiler

Antibiyotik ile yumurtalık iltihabından kurtulmak mümkün gibi gözükse de, bu durum iltihabın tamamıyla ortadan kaldırılacağı ve ihmal edilebilecek kadar önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir.

Yumurtalık iltihabının en riskli durumu, bu rahatsızlığın hafife alınarak üstünde durulmaması, zamanında tedavi olunmaması nedeni ile yumurtalıklarda yapışma oluşmasına neden olarak kısırlık problemin ortaya çıkarmasıdır.

Yumurtalık iltihabı, yumurtalıkların çeşitli nedenlerden kaynaklı enfeksiyon kapması nedeni ile oluşmaktadır. Yumurtalıklarda meydana gelen bu iltihaplanmalar, fallop tüplerini, dölyatağı iç katını, dölyatağını ve Abdominal duvar dahil çoğu organa da etki etmektedir.

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

Yumurtalık iltihabının oluşmasını tetikleyen en önemli faktörlerin başında cinsel ilişki gelmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, bu virüs ve bakterilerin yumurtalığa yerleşmesi ile bulaşmaların ve komplikasyonların gelişmesine yol açmaktadır.

Bunun dışında, yumurtalık iltihabına yol açmayan yalnız oluşum riskini artıran nedenler arasında soğuk algınlığı ve üşütmek, yumurtalık iltihabını bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon gelişimine daha makul hale getirdiğinden tetiklemektedir.

Yumurtalık İltihabının Teşhisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi yumurtalık iltihabı tedavisinde de erken teşhis konulması ve tedaviye zaman geçmeden başlanılması çok önemli olmaktadır. Aksi takdirde, kolay yollar ile iyileştirilebilecek olan yumurtalık iltihabı problemi çok daha ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Yumurtalık iltihabının teşhisi jinekologların ultrasonografik ve laboratuar muayeneleri sırasında konulmaktadır. Öncelikle bu kişideki rahim boyun ağrısı, yumurtalık ve kasıkta sancı şikayetleri belirlenir ve sonrasında da rahimden alınan örnek incelenir.0 Kan ve idrar tahlilleri yaptırarak, cinsel yolla bulaşan hastalıkları oluşturan bakterilerin var olup olmadığını belirlenir.

Yumurtalık İltihabının Tedavisi

Antibiyotik kullanımı

 Bu rahatsızlığı gidermek adına başvurulan ilk teknik antibiyotik kullanımıdır ve düzenli ilaç kullanımı sağlanarak, iyileşmenin görülmesi mümkün olmaktadır.

Yatak İstirahatı

Bol sıvı tüketilmesi ve yatak istirahatı, yumurtalık iltihabı sahibi kişiler tavsiye edilen teknikler arasındadır. Oldukça ağrılı ve sancılı olduğu için ağrı kesici kullanımı da tavsiye edilmektedir.

Ameliyat

 yumurtalık iltihapları yapışma, büyük kist ve apselerin oluşumuna neden olabilmektedir. En sık kullanılan tekniklerden laparoskopik cerrahi ile bu problemler ortadan kaldırılmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ