SadeKadınlar – Moda
SON MODA

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2018 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Parçalar

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Taşlı Abiye Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri – 2017 2018

50 Tane Popüler Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Bikini bölgesi beyazlatma Yöntemleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2018 Kalın Kaş Modelleri – Kalın Belirgin ve Güzel Kaşlar

2018 Beyaz Abiye Elbise Modelleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2018 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

En Dikkat Çeken 2018 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

2018 Abiye Modelleri Dikkat Çekici Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

2018 İki Parça Abiye Modelleri Ünlü Markaların Şık Elbiseleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

2017 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

2018 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri, Son Moda Kayak Montları

Bu Abiye Modelleri İle Bütün Gözler Üzerinizde 2017 2018

Asaletin Rengi Siyah Abiye Modellerini Gördünüz mü?

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

Kadın üreme sisteminin en önemli parçalarından birisi yumurtalıklardır. Yumurtalar, gebelik hormonu, bir çift gonaddan oluşmaktadır ve bunlar, rahmin iki kenarındaki pelvis içinde bulunmaktadır. Yumurtlama döneminde dışarı salınan yumurtaların yakalanmasını sağlayan fallop tüpleri ile de döllenmeyi oluşturmak için ilişki biçimde çalışan organ kısımlarıdır. Burada meydana gelen hastalıklar ve sorunluluklar, pelvik rahatsızlıklar sınıfında bulunmaktadır. Pelvik enfeksiyonlar başlığı altında incelenen problemler arasında yumurtalık iltihabı da bulunmaktadır. Pelvik enfeksiyonlar, kadınlarda üst genital bölgede meydana gelen bakteri ve virüs kapılması nedeni ile oluşan enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki, genital bölgede geçirilen ameliyatlar, kürtaj ve doğum gibi nedenler bu bulaşmaların kapılma nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu enfeksiyonlar sonucunda da yumurtalık iltihabı başta olmak suretiyle daha çoğu rahatsızlık da meydana gelmektedir.

Yumurtalık İltihabı Hakkında Genel Bilgiler

Antibiyotik ile yumurtalık iltihabından kurtulmak mümkün gibi gözükse de, bu durum iltihabın tamamıyla ortadan kaldırılacağı ve ihmal edilebilecek kadar önemsiz olduğu anlamına gelmemektedir. Yumurtalık iltihabının en riskli durumu, bu rahatsızlığın hafife alınarak üstünde durulmamsı, zamanında tedavi olunmaması nedeni ile yumurtalıklarda yapışma oluşmasına neden olarak kısırlık problemin ortaya çıkarmasıdır. Yumurtalık iltihabı, yumurtalıkların çeşitli nedenlerden kaynaklı enfeksiyon kapması nedeni ile oluşmaktadır. Yumurtalıklarda meydana gelen bu iltihaplanmalar, fallop tüplerini, dölyatağı iç katını, dölyatağını ve Abdominal duvar dahil çoğu organa da etki etmektedir.

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

Yumurtalık iltihabının oluşmasını tetikleyen en önemli faktörlerin başında cinsel ilişki gelmektedir. Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar, bu virüs ve bakterilerin yumurtalığa yerleşmesi ile bulaşmaların ve komplikasyonların gelişmesine yol açmaktadır. Bunun dışında, yumurtalık iltihabına yol açmayan yalnız oluşum riskini artıran nedenler arasında soğuk algınlığı ve üşütmek, yumurtalık iltihabını bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon gelişimine daha makul hale getirdiğinden tetiklemektedir.

Yumurtalık İltihabının Teşhisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi yumurtalık iltihabı tedavisinde de erken teşhis konulması ve tedaviye zaman geçmeden başlanılması çok önemli olmaktadır. Aksi takdirde, kolay yollar ile iyileştirilebilecek olan yumurtalık iltihabı problemi çok daha ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Yumurtalık iltihabının teşhisi jinekologların ultrasonografik ve laboratuar muayeneleri sırasında konulmaktadır. Öncelikle bu kişideki rahim boyun ağrısı, yumurtalık ve kasıkta sancı şikayetleri belirlenir ve sonrasında da rahimden alınan örnek incelenir.0 Kan ve idrar tahlilleri yaptırarak, cinsel yolla bulaşan hastalıkları oluşturan bakterilerin var olup olmadığını belirlenir.

Yumurtalık İltihabının Tedavisi

Antibiyotik kullanımı: Bu rahatsızlığı gidermek adına başvurulan ilk teknik antibiyotik kullanımıdır ve düzenli ilaç kullanımı sağlanarak, iyileşmenin görülmesi mümkün olmaktadır.

Yatak İstirahatı: Bol sıvı tüketilmesi ve yatak istirahatı, yumurtalık iltihabı sahibi kişiler tavsiye edilen teknikler arasındadır. Oldukça ağrılı ve sancılı olduğu için ağrı kesici kullanımı da tavsiye edilmektedir.

Ameliyat: yumurtalık iltihapları yapışma, büyük kist ve apselerin oluşumuna neden olabilmektedir. En sık kullanılan tekniklerden laparoskopik cerrahi ile bu problemler ortadan kaldırılmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ