Yumurta Alerjisi Olanlar Yerine Ne Tüketebilir?

Yumurta Alerjisi Olanlar Yerine Ne Tüketebilir?

Yumurtadan yapılabilecek şeylerin sayısı oldukça şaşırtıcı. Ama alerjisi olanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Omletler, sandviçler, haşlanmış, yarı kızartılmış ve tüm fırınlanmış gıda maddelerinde yumurta kullanılır. Ve daha da iyisi, bir yumurta yemeğini pişirmenin 5 ila 10 dakika sürmesidir.

Basitçe söylemek gerekirse, yumurtalar, yoğun iş programlarında yaşayanlar ve mutfakta biraz zorlananlar için bir hediyedir. Bununla birlikte, zengin bir protein kaynağı olmasına rağmen, yumurtaların bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın ikinci gıda alerjisi olduğu bilinmektedir.

Ve çoğu çocuk zamanla yumurta alerjisine karşı toleranslı hale gelirken, tüm yaşamları boyunca yumurta alerjisi olan bireyler de vardır., Yumurtaya  alerjisi olanlar, vegan diyeti gibi sebeplerle yumurta tüketemeyen ya da  tadından ve kokusundan rahatsız olanlar sizler için  yumurta yerine kullanılabilecek malzemeleri sıraladık.

Yumurta Yerine Bu Malzemeleri Kullanabilirsiniz

İşte Yumurta Yerine Kullanabileceğiniz Malzemeler

Elma püresi

Elmayı güzelce yıkayın. Püre haline getirip pişirin. Muskat ve tarçınla tatlandırın. Bu pürenin 1/4 bardağı tariflerde bir yumurtanın yerine geçer.

Çekilmiş keten tohumu veya chia tohumu

Çekilmiş keten tohumu ve chia tohumu omega-3 yağ asitleri ve lif bakımından zengin olan bu iki tohumu yumurta yerine kullanılabilir. Bir yemek kaşığı çekilmiş tohumu üç yemek kaşığı suyla karıştırıp koyu kıvamlı bir karışım elde edin.

Bu karışımı bir yumurta yerine kullanabilirsiniz. Yumurta yerine kullanılan keten veya chia tohumu yoğun bir kıvam vereceği için pankek, muffin, ekmek ve kurabiye gibi tariflerde daha iyi olacaktır.

Ezilmiş muz veya avokado

1/4 bardak avokado püresi de bir yumurta yerine tariflerde kullanılabilir. Avokado iyi bir seçim  olabilir.

Sirke ve karbonat

Bir çay kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı sirkeyi karıştırıp kek ve hamur işi gibi birçok tarifte bir yumurta yerine kullanabilirsiniz.

1 çay kaşığı (7 gram) karbonatı 1 yemek kaşığı (15 gram) sirke ile karıştırmak çoğu tarifte bir yumurtanın yerini alabilir. Elma sirkesi bir başka popüler seçimdir. Kombinasyon, hafif ve havadar olan pişmiş yiyecekler için harikalar yaratıyor.

Soda

Pek çok kişi hamur işlerinin daha iyi kabarması için soda kullanır. Peki sodayı yumurta yerine de kullanabileceğini biliyor musunuz? 1/4 bardak soda bir yumurta yerine kullanılabilir.

Muz Ezmesi

Veganlar ve yumurtasız hamur işlerini sevenler için ezilmiş muz mükemmel bir alternatif olabilir. Bununla birlikte, muzla pişirmenin tek dezavantajı, nihai ürününüzün hafif bir muz aromasına sahip olabilmesidir. Yumurtaları muzla değiştirmek en iyi keklerde, keklerde, keklerde ve hızlı ekmeklerde işe yarar.

Yoğurt veya ayran

Yoğurt ve ayran da yumurta yerine kullanılabilir. Aromalı yoğurtlar yemeğe ayrı bir lezzet katabileceğinden sade yoğurt kullanılmalıdır. Değiştirilmesi gereken her yumurta için dörtte bir bardak (60 gram) yoğurt veya ayran kullanılabilir. Bu ikame, kekler, kekler ve küçük kekler için en iyi sonucu verir.

Jelatin

Jelatin, yumurtaların yerine geçen harika bir jelleştirici maddedir. Bununla birlikte, domuzların ve ineklerin kollajeninden elde edilen bir hayvansal proteindir. 1 yemek kaşığı (9 gram) jelatini 3 yemek kaşığı (45 gram) suyla karıştırmak bir yumurtanın yerini alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ