Yorgunmusunuz İşte Size Vücudunuzu Canlandıracak Besinler

Yorgunmusunuz İşte Size Vücudunuzu Canlandıracak Besinler

Yorgunmusunuz İşte Size Vücudunuzu Canlandıracak Besinler

Tükettiğiniz besinler sadece karnınızı doyurmakla kalmaz, siz fark etmeden vücudunuzu canlandırır ve sağlamlaştırır. Hadi gelin şimdi o besinlere bir bakalım nelermiş

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Et

Et, aminoasit ve proteinler içermesi açısından oldukça önemli bir besindir. Ayrıca kas sistemini güçlendirici ve yenileyici etkisi de vardır. Et, ayrıca demir, çinko, bakır ve B12 vitamini ihtiyacını karşılar.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Yeşil Çay

Yeşil çayın içerisinde barındırdığı faydaların hepsi  henüz bilinmiyor; ancak içeriğinde bulunan polifonlar ve antioksidanlar sayesinde vücuda canlılık kazandırırken, yaşlanmayla savaştığı biliniyor.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Makarna

Hayır, makarna sizi şişmanlatmaz. Makarnada uzun süreli enerji sağlayan zengin karbonhidratlar vardır. Ayrıca içerdiği fosfor ve bitkisel yağlarla strese karşı savaşmanıza yardımcı olur. Haftada iki kez makarna tüketilmesi beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Sarımsak

Sarımsağı yalnızca yemeklerinize tat katmak için düşünmeyin. Sarımsakta bulunan sülfür bileşikleri kan dolaşımınıza yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum A ve C vitaminleri açısından zengindir. Tüm bu ihtiyaçlarınızı salatalarınızda, sebze ve et yemeklerinizde sadece günde bir diş sarımsak kullanarak karşılayabilirsiniz.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Bitter çikolata

Mevsim değişikliklerinde gelen kara bulutlara karşı savaşırken, hiçbir şey çikolata kadar size kendinizi iyi hissettiremez. İçeriğinde bulunan feniletilamin insanlar üzerinde antidepresan etkisi yaratır. İçeriğinde bulunan fosfor, demir, potasyum ve magnezyumla birlikte huzur verici ve sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Yumurta

Yumurtanın sarısı 1.15 gm oranında resitin içerir. Fosfor ve aminoasit açısından zengindir. Böylelikle beyin hücrelerine olumlu sinir sinyalleri verir. Yumurta ayrıca, bakır kalsiyum A,B,C ve D vitaminleri açısından da zengindir. Beslenme uzmanlarına göre, haftada iki ya da üç adet yumurta yememiz gerekir.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Uskumru

Genel görüşe göre uskumru besin açısından fakir bulunur. Bu bir yanılgıdır çünkü bu balık beyne oldukça faydalı yağ asitleri ve yüksek oranda omega 3 içerir. Omega 3 sayesinde beynin yaşlanmasıyla savaşır. Uskumru ayrıca önemli bir iyot kaynağı olmasını yanı sıra bakır, B vitamin, ve PP içerir.
Haftada iki kez uskumru tüketmeniz sıklıkla önerilir.

Vücudu Canlandıran Gıdalar: Ciğer

Herkes ciğeri sevmeyebilir. Şimdi tadını göz önünde bulundurmayın. İçeriğinde yalnızca beyin hücrelerini canlandıran omega 6 değil, aynı zamanda potasyum, çinko, bakır, D ve E vitaminlerini de barındırır. Ciğeri de haftada iki kez sofranızda bulundurmanız oldukça önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ