Yeni doğan ölümlerinin sebebi Sigara

Zararları saymakla bitmeyen sigaranın, sadece içene değil içen kişilerin gelecek nesline de zarar verdiği belirtildi.

Yeni doğan ölümlerinin sebebi Sigara

Sağlık Bakanlığı verilerine göre her yıl aşağı yukarı 100 bin kişinin tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle yaşamını yitirdiği Türkiye’de, sigara kullanımının hızla artmasının üzücü olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kadriye Uğurlu,kadınlarda sigara içiminin gebe kalmayı zorlaştırdığını ifade etti. Dr. Uğurlu, yeni doğan ölümlerinin önemli bir kısmının annenin sigara içimi ile ilişkili olduğu ifade etti.

DUMANINDA 4 BİNDEN FAZLA ZARARLI KİMYASAL VAR
Sigara dumanında 4 binden çok zararlı kimyasal madde olduğunu ve sigara içen gebe kadınlarda bu kimyasalların bebeğin dolaşımına da geçtiğine dikkati çeken Uzman Dr. Kadriye Uğurlu, “Nikotin ve karbonmonoksit, bebeğin oksijen almasını zorlaştırarak, düşük, erken doğum, gelişim geriliği, su kesesinin erken açılması gibi birçok problemin riskini artırmaktadır. Gebelikte içilen her bir sigara karnınızdaki bebeğe ve size artmış risk olarak geri dönmektedir.

Sigara erkeğin üreme kabiliyetini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kendini ve gelecek neslinin sağlığını düşünen herkesin sigaradan uzak durmasını öneriyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ