SadeKadınlar – Moda
SON MODA

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2018 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Parçalar

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Taşlı Abiye Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri – 2017 2018

50 Tane Popüler Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Bikini bölgesi beyazlatma Yöntemleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2018 Kalın Kaş Modelleri – Kalın Belirgin ve Güzel Kaşlar

2018 Beyaz Abiye Elbise Modelleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2018 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

En Dikkat Çeken 2018 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

2018 Abiye Modelleri Dikkat Çekici Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

2018 İki Parça Abiye Modelleri Ünlü Markaların Şık Elbiseleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

2017 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

2018 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri, Son Moda Kayak Montları

Asaletin Rengi Siyah Abiye Modellerini Gördünüz mü?

Bu Abiye Modelleri İle Bütün Gözler Üzerinizde 2017 2018

Yaz ishalleri öldürücü olabilir

Yazın açıkta bırakılan, uygun şekilde hazırlanmayan gıda ürünleri üzerinde mikropların hızla aşırı şekilde çoğaldığına dikkat çekildi.

Yaz ishalleri öldürücü olabilir

Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkanı Doç. Dr. Şükran Köse, deniz ve havuzdaki bazı etkenlerin, Türkiye ve dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında yer alan ishale neden olabileceğini söyledi.

Şükran Köse, 3 günde bir kezden günde 3 defaya kadar dışkılamanın normal kabul edilebileceğini, ancak sıcak hava ile birlikte ishal vakalarında artış yaşandığını kaydetti.

Doç. Köse, “İnsanlar yaz aylarında dışarıda daha fazla zaman geçiriyor, dışarıda satılan su ve besin maddelerini daha fazla tüketiyor, turistik seyahatlerini sıklaştırıyor, deniz ve havuza giriyor. Bunlar ishal risklerini yükseltiyor” diye konuştu.

Hastalığın sebepleri arasında en sık rastlananın mikroplar olduğunu vurgulayan Şükran Köse, iltihabi bağırsak hastalıkları, ilaçlara bağlı ishaller, trioit hastalıkları, divertikülit, apandisit, diyabet, bazı bağırsak enzim eksiklikleri, irratbl bağırsak sendromu ve aşırı miktarda sakız çiğnemenin de ishale neden olabileceğini ifade etti.

Yaz ishallerinin genellikle su ve gıda kaynaklı ortaya çıkabileceği bilgisini veren Köse, hastalığın belirtilerini ise şöyle anlattı:

“Genellikle mide, bağırsak sistemini ilgilendiren yakınmalar görülür. Bunlar halsizlik, bitkinlik, bulantı, kusma, ishal şeklindedir. Bazı vakalarda karın ağrısı ve ateş de görülebilir. Bunun dışında fazla sıvı kaybedildiğinde ağızda, dilde kuruma, baş dönmesi, göz kararması gibi belirtiler de olabilir.”

Deniz ve havuz ishal kaynağı olabilir

Şükran Köse, ishalden korunma yolunun, kişisel hijyen, çevresel temizlik ve hasta kişilerin erken teşhis ve tedavisi olduğunu ifade etti.

Gıda ürünleri için uygun saklama koşullarının sağlanması ve eğitimin de ishali önlemek için gerekli olduğuna değinen Doç. Dr. Köse, su kaynakları içinde en güvenilir olanın deniz olduğunu, ancak deniz yoluyla alınabilecek ishal etkenlerinin de bulunduğunu aktararak şunları söyledi:

“Özellikle havuzlar denizlere göre daha riskli alanlardır. Küçük havuzlara çok sayıda kişi girmekte, yeterli su devirdaimi omayan, klorlama, ozon gibi maddelerle yeterli dezenfeksiyon sağlanmayan havuzlar oldukça riskli yerlerdir. Bu gibi yerler sadece ishal için değil, diğer pekçok enfeksiyon hastalığı için risk oluştururlar.”

En sık ölümleri arasında

İshalin Türkiye ve dünyada en sık görülen hastalıklar arasında yer aldığını kaydeden Şükran Köse, özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha sık rastlanan hastalığın milyarlarca kişiyi etkilediğini ve on binlerce kişinin de ölümüne neden olduğunu belirtti.

Özellikle küçük çocuklarda önemli bir ölüm nedeni olan ishalin, 5 yaş altındaki çocuklarda en sık 2. ölüm nedeni olduğunu vurgulayan Köse, “Ülkemizdeki verilerle ilgili sağlıklı istatistiki veriler ifade etmek güçtür. Ancak son yıllarda yaşam koşullarındaki iyileşmeler, temiz suya erişimin artması, altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi sayesinde ishale yakalanan çocuk ve erişkinler ile buna bağlı ölüm oranlarında önemli bir azalma sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Kahve, limon, kola, aspirinin ishali tedavi ettiği yönündeki inanışın yanlış olduğunu vurgulayan Köse, ishalin uzun sürmesi, kişinin yaşamını kısıtlaması ve ateş ile kan bulgularında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını istedi.

Kaynak: HABER7.COM


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ