Yağ Bezesi Nasıl Geçer & Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer & Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? Yağ bezesi bazen koltuk altında bazen gögüste bazende göz içinde oluşabiliyor ve ağrı yapabiliyor. Yağ bezesi ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılır işte merak ettiğiniz tüm cevaplar…

Yağ bezeleri, son derece sık görülür. Her 100 kişiden aşağı yukarı 1’inde lipoma oluşumu görülür. Bazı insanlarda, kalıtsal olarak alınan kusurlu bir gen yağ bezesi oluşumuna neden olabiliyor. Bu duruma, familyal çoklu lipomatoz adı veriliyor ve bu problem, pek de yaygın değil. Bu probleme sahip insanların vücutlarında, çok sayıda yağ bezesi görülüp aynı zamanda sayısı değişiyor; yalnız birkaç adet veya çok daha fazlası oluşabiliyor.

Koltuk Altında Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı?

Lenf dokusu vücutta çoğu dokuda mevcut olduğu halde bazı bölgelerde yoğunlaşma göstermiştir. Koltukaltı, boyun, kasıklar, bademcik gibi. Örneğin elde ya da kolda gelişebilecek enfektif bir durum ya da memedeki bir enfeksiyon o taraf koltukaltındaki lenf bezlerinde şişliğe yol açabilir. Ya da ayak parmağındaki bir mantar enfeksiyonu kasıktaki lenf bezlerinde şişliğe neden olabilir.

Koltuk altındaki beze ve yumru çoğunlukla koltuk altı bölgesindeki lef bezinin şişmesinden dolayı oluşur. Koltuk altınızda şişlik farkederseniz hemen paniğe kapılmayın. Çoğu durumlarda sağlığınız için endişe verici bir durum değildir. Fakat şişlik uzun süre geçmiyorsa koltuk altı bezesi ağrı yapıyorsa en kısa zaman içerisinde doktora başvurmalısınız.

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezeleri, genellikle hemen cildin altındadır. Dokunulduğunda, son derece yumuşak hissettirirler. Genellikle kubbe biçimindedirler. Bezelerin çoğu, herhangi bir acıya veya farklı semptomlara neden olmaz. Ancak bu durum, bezenin vücudunuzun neresinde olduğuna bağlıdır. Vücudunuzun derinlerindeyse şayet, görmeniz veya dokunmanız mümkün değil. Ancak bu yollai bezeler, organlarınıza veya sinirlerinize baskı yaparak semptom görülmesine neden olabilir. Örneğin bir beze, bağırsakları etkileyerek tıkanıklığa neden olabilir. Böyle bir durumda kabızlık yaşayabilirsiniz.

Yağ Bezesi Teşhisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Teşhis yapmak adına, hekiminiz kitleye bakmaya ve onu hissetmeye çalışacaktır. Çoğu vakada, hekiminiz, bezeyi bu yolla basitçe tanıyabilir ve teşhis edebilir. Bazen bölgede ultrason taramasına ihtiyaç duyulabilir. Hekimler, seyrek de olsa, bir kitlenin beze olup olmadığını anlayamayabilirler. bezeler, kötü huylu (kanserli) tümörlerle – liposarkomlarla – karıştırılabilirler. Doktorunuz, bu bezeyi almanın veya net tanı için biyopsi yapmanın en doğru yol olduğuna karar verebilir.

Genellikle bezeleri almaya gerek olmaz. Ancak bazı vakalarda, hasta veya hekim, bezeyi aldırmayı isteyebilir; zira: Doktorunuz, kitlenin beze olup olmadığından emin olmak istiyordur. Bezeniz büyüktür veya büyümeye devam ediyordur.

Bezeniz, örnek olarak bir sinire baskı uygulayarak veya bağırsakta tıkanıklığa yol açarak semptomlara neden oluyordur.

Kozmetik unsurlardan kaynaklı, bezeyi aldırmayı istemeyebilirsiniz; yalnız bazı insanlar, bezelerini aldırmayı tercih ediyorlar. Derinin altındaki bir bezeyi aldırmak için genellikle lokal anestezi ile beraber ufak bir operasyon gerekiyor. Yara iyileştiğinde, hafif bir yara izi kalabilir.

Yağ Bezeleri Kansere Dönüşür Mü?

Bezeler, kanser değildir. Yağ hücrelerinin kanserli tümörlerine liposarkom denir. Bunlar, yumuşak doku sarkomlarının bir çeşididir. Çoğu vakada, bezelerden kaynaklanmazlar. Bezelerin kanserli sarkomlara dönüşmesi, son derece seyrek görülür. Ancak bezeniz herhangi bir biçimde değişir veya yeni kitleler belirirse, hekiminize danışmanız gerekebilir.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer? İşte Doğal Tedavi Teknikleri

Evde hazırlanan ilaçlar ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimler, yağ birikintisini küçültme açısından etkili bir tedavi planı olabilir. yağ bezeleri için ev tedavileri, elma sirkesi, baharatlı zerdeçal ve dulavratotu kökü içermektedir. Beslenme düzeninde, soyadan veya katkı maddeleri ve yapay tatlandırıcılar içeren gıdalardan uzak durmak gibi değişimler yapmak da son derece faydalıdır.

1. Elma sirkesi: Elma sirkesi, lipomalar için kolay bir tedavidir. Bir bardak suya 1-3 çay kaşığı ham, organik elma sirkesi katın ve bunu günde 1-3 kez için. Az miktarla başlayın ve zaman geçtikçe miktarı artırarak kendinize uygun dozu bulun.

2. Zerdeçal ve karahindiba: Karaciğer ve kan arındırıcı şifalı bitkiler, yağ bezelerinin küçültülmesinde daima faydalı olmuştur. Kök zerdeçal ve karahindiba kökü de bu özellikleri sebebiyle yağ bezesi tedavisi için tavsiye ediliyor. Bu malzemeleri, beslenme düzeninize eklemenizi öneririz.
Karahindiba kökü, kapsül formunda bulunabiliyor. En az bir ay boyunca, günde iki kez, yemeklerle beraber 4 kapsül tüketin.
Zerdeçal, birçok hastalık açısından yaygın bir çözümdür; aynı biçimde kapsül formunda kullanmak mümkün veya bir bardak süte veya suya 1 çay kaşığı katılarak günde 1-2 kez tüketilebilir.
Arındırıcı bitkiler kullandığınızda, daima bolca su içtiğinizden emin olun ki bedeniniz toksinleri kolayca atabilsin.

3. Hintyağı: Hintyağı, farklı oluşumların yok edilmesinde etkilidir. Yatmadan önce, hintyağı ile yağ bezelerinin olduğu bölgelere masaj yapın. Hintyağı, son derece kaygandır; bu yüzden bu tedaviyi uygularken eski pijamalar ve çarşaflar kullanın.

Yağ Bezesinin Tedavisi Ne Kadar Sürer?

yağ bezelerinin küçülüp yok olmaları vakit alabildiğinden, ilaç kullanımınızı en az bir ay boyunca düzenli olarak kullanın. Herhangi bir küçülme görmüyorsanız, farklı bir ilaç denemeyi düşünün. Her insanın kimyası farklıdır bundan dolayı bir kişide işe yarayan tedavi, herkes için sonuca ulaştırmayabilir, Ancak pes etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ