Vajinismus Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadının cinsel ilişki denemesi sırasında vajina girişindeki kasları istem dışı kasması sonucu ilişkiye girememesi olarak adlandırılır. Vajinismuslu bazı kişilerde ise vajina kasları yanısıra bacaklar da ve karın da hatta bütün vücutta yaygın kasılmalar görülebilir. Panik ataga benzer kalpte çarpıntı ve nefes darlığı kasılmalara eşlik edebilir.

Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi edilir

Vajinismus Sebebleri Nelerdir?

Vajinismusun nedenlerinin birçoğu çocukluk dönemi yaşantıları hakkındadır. Çocuklarına aşırı bağımlı ve müdahaleci olan aileler de çocukların ruhsal yapılarının gelişi geri kalır. Fiziksel olarak genç kız olan birey ruhsal olarak çocuk kalmaktadır. Cinselliğin ayıp günah olarak görüldüğü bir ortamda yetişen kız çocukları evlendiklerinde problem yaşar. Bilinçli zihinleri eşleriyle cinselliğin olabileceğini bilse de bilinçaltı buna izin vermez.

Çocukların 3-6 yaş arası cinsel kimlik oluşum dönemidir. Bu dönemde kız çocukları babaya âşık olurlar. Bu doğal süreci bütün çocuklar yaşar. Bazı babalar bu dönem içinde çocukların bu duygularını aşırı beslerler. Babanın kızına aşkım diye hitap etmesi, aynı yatakta yatması, kızının banyosunu yaptırması ve buna benzer davranışlar kız çocuğun da babaya karşı karışık duygulara neden olur. Bu davranışlar karşısında anne kızını rakip görüp kızına kötü davranabilir.

Bazen de kız çocuğu anneyi rakip görüp anneyi dışlayıcı davranışlar sergiler. Tam tersi olarak baba kızının bu ilgisine kayıtsız kalabilir veya anne kızının bu ilgisi karşısında rekabete girerek kızını babadan uzak tutmaya çalışır. Aile içinde bu tür davranışlar kız çocuklarının cinsel kimlik dönemini sağlıksız tamamlamasının ve ileride cinsel problemler yaşamasının nedenidir.

Çocukluk çağında cinsel travmalara maruz kalan kadınlarda temel güven duygusu bozulmuştur. Cinsel travmaların çoğu hatırlanamaz bilinçaltına bastırılmıştır. Cinsel ilişki sırasında bilinçaltı bu travmanın etkisiyle cinsel ilişkiye izin vermez.

Anne babanın cinsel ilişkisine tanık olmak, çocuk yaşta izlenen cinsel görüntüler, doğumlar, anlatılan ilk ilişki hikâyeleri de vajinismusun nedenleri arasındadır.

Vajinismusun Tedavisi Psikoterapi ile Olur

Vajinusmusa neden olan psikolojik sebeb bulunup çalışılmazsa penisin vajinaya girişi mümkün olsa da ilişki sonrası kadında farklı psikolojik ya da fiziksel problemlere dönüşebilir. İlişki sonrası bulantı, tiksinti, kasık ağrısı, baş ağrısı, mide ve bağırsak krampları gibi problemler görülebilir. Terapi süresince vajinismusa neden olan ilişkisel sorunlar ve travmalar konuşulur. Travmaların konuşulması hatırlanamayan çoğu anıyı da ortaya çıkarır. Bu süreçte gelişen farkındalık ve duygusal boşalma tedaviyi sağlar.

Vajinismus problemi genelde kadının problemi gibi görünse de çoğunlukla sorun iki taraflıdır. Tedavinin ilerleyen safhalarında kadın ilişkiye hazır olduğunda erkekteki problemler ortaya çıkar. Erkek ilişkiden kaçınır. Erkekler de bu problemi psikoterapi ile aşabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ