Vajinal Mantar Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Vajinal Mantar Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Vajinal mantar kadınlarda çok sık olarak görülen bir hastalıktır. Çok rahatsız eden bu hastalık bir çok bayanın ortak sorunudur.

Vajinal mantaru hemen hemen her kadının yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığa yetişkin kadınların yaklaşık % 75 ‘i muhtemelen yakalanmaktadır.

Kadının kendi bünyesinde normalde bulunan mantar hücreleri farklı sebeplerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelirler ve vajina enfeksiyonunu oluştururlar. Mantar yararlı bakteriler tarafından kontrol altında tutulur ve bağışıklık sisteminin çökmesinden dolayı mantar hücreleri çoğalır.
Özellikle yaz aylarında genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan dar pantolanlar , sentetik iç çamaşırları da mantar riskini arttırmaktadır. Bilinenin aksine havuzdan mantar bulaşmaz ancak havuz suyundaki klorun vajen florasındaki dengeyi bozması ve var olan mantar sporlarının aktif hale gelmesinden dolayı havuz sonrası şikayetlerin arttığı bilinir.
Vajinal mantar hastalıkları başka bir yerden bulaşmaz diyebiliriz ancak çok nadirde olsa cinsel yolla da bulaşabilmektedir. Mantar ,Erkek semeninde üretilemediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul görmez. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pek çok doktor tedavilerde eş tedavisi de uygulamaktadır.

Vajinal Mantar Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Vajinal Mantarı Tetikleyen Faktörler 

Genellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon ve sentetilk çamaşırlar genital bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum sinsi mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır.
Bağışıklık sisteminin zayıflaması.
Geniş spekrtumlu güçlü antibiyotikler
Şeker hastalığı
Doğum Kontrol ilaçları
Sipral,
Gebelik, ( özellilkle son 3 ayı )
Alerjik olabilecek kokulu tuvalet kağıtları, kokulu prezarvatifler

Vajinal Mantar Belirtileri

Vajinal mantarın en sık belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntı dış genital bölgede ve vajinanın içinde bazen dayanılmayacak kadar şiddetli olabilir. Kaşıntının neticesinde vajinada kızarma ve tahriş görülür. Tahriş olması durumunda ilişki ve idrar yapma sırasında ağrıya neden olabilir.
Vajinal mantar hastalığında normalden farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz bazen de gri renkte akıntı olabilir. Eğer akıntıda kökü kotu varsa bu ikinci bir enfeksiyon anlamına gelmektedir.

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

Vajinal Mantar Tedavisi ve Önlemleri

Vajinal mantar hastalığı her zaman belirtilerini göstermeyebilir ve bağışlık sistemi güçlü olan kişilerde çok uzun süreler belirti göstermeden kalabilir. Şikayetiniz yoksa bile yılda en az 1 kez jinekoluğunuza gidip tetkikler yapılmasında fayda var. Hastalığın tedavi süreci kolay ve kısa sürelidir. Yalnız tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken birkaç küçük detay var. Tedavi gören hastaların %5 – % 15 oranında olanlarda tekrardan hastalığın meydana geldiği görülmektedir.

Tedavi sürecinde hem oral yoldan hem de lokal ilaçların uygulanması gereklidir. Lokal ilaçlar hem fitil hem de krem şeklinde olabilir. Tekrar eden enfeksiyonlarda ise bazı hekimler eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Hastada eğer kronik olarak enfeksiyon sorunu yoksa, yani hastalık tekrar etmiyorsa eş tedavisine gerek görülmez.
Hastalığın tedavi sürecinde dar pantolanlardan kaçınılmalı. Sentetik, naylon çamaşırların yerine pamuklu iç çamaşırların kullanılması, günlük değişimi ve kaynatarak yıkanılmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Vajinal mantar enfeksiyonu olan hasta tedavi sürecinde cinsel ilişkiye ara vermelidir. Çünkü hassaslaşmış vajinal bölgede oluşacak/oluşmuş tahriş tedavinin uzamasına ve çekilen acının artmasına neden olacaktır.,
Vjina bölgesine şampuan, krem ve pudra değmemesine dikkat edilmeli.

Tedavi süresi boyunca titreme, kramp, ateş gibi şikayetler görülmeye başlanır ise vakit harcamadan uzman hekime görünün. Çünkü başka bir mantar türü daha türüyor olabilir.