SadeKadınlar – Moda

Uzmanlardan Yaşlılığı Önleme Tavsiyeleri

Uzmanlardan Yaşlılığı Önleme Tavsiyeleri

Uzmanlar antiaging terapinin, yaşlanmaya neden olan mekanizmaları düzenlemek, yaşlanma sonucunda ortaya çıkan fizyolojik değişiklikleri azaltmak ve yaşlılıkta sık görülen hastalıkların sıklığını önlemeyi hedeflediğini ifade etti.

Antiaging terapi ile yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla kişinin yaşam kalitesi artırılarak; moleküler ve genetik çalışmalarla da maksimum yaşam süresinin uzatılmasının hedeflendiği ifade edildi. Memorial Dicle Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Deniz Gökalp, antiaging terapi ile genç ve sağlıklı kalmanın püf noktaları ile ilgili bilgi verdi.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELER İNSANI YALNIZLAŞTIRIYOR”

Yaşlanmanın durdurulamayan bir süreç olduğunu belirten Doç. Dr. Deniz Gökalp, buna rağmen alınacak bazı önlemler ile bunun yavaşlatılabileceğini ifade etti. Dr. Gökalp, “Erken yaşlanmayı hızlandıran en önemli unsurlardan biri, modern dünyanın insan yaşamı üzerindeki etkileridir. Kentleşme, sanayileşme ve bunlarla beraber teknolojik gelişmeler insanı kendi dünyasına hapsedip yalnızlaştırır. Kendi dünyasında yalnızlaşan insan, gerilim yükünü fazlasıyla hissedip hızlı bir yaşlılık sürecine girer ve bedenini her hastalığa açık hale getirir. Geçirilmiş hastalıklar, hücresel bozukluklar, yanlış beslenme, yanlış hayat tarzı ve çevre kirliliği de erken yaşlanma nedenleri arasında bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam şekli, doğru ve dengeli beslenme, egzersiz, sigara ve alkolün bırakılması ya da kullanılmaması, obezitenin önlenmesi en önemli yaşam tarzı değişiklikleri ve antiaging tedavi teknikleri arasındadır. Düşük kalorili beslenme, serbest radikalleri azaltarak ortalama yaşam süresini uzatmak mümkün olabilir. Bol sebze, meyve, kuru baklagiller, soğan, sarımsak, pırasa ve lahanagiller antioksidan özellikli gıdalar olup sık sık antiaging amaçlı önerilmektedir” dedi.

“YAŞAMA POZİTİF BAKMAK HIZLI YAŞLANMAYI ÖNLER”

Doç. Dr. Deniz Gökalp, yaşama pozitif bakmanın hızlı yaşlanmayı önleyeceğini ifade etti. Gökalp, “Düzenli ve ölçülü egzersiz, dünyaya iyimser bir bakış açısı ve sosyal bir yaşama sahip olmak birer antiaging tekniğidir. Ayrıca yoga, hipnoz, aRomaterapi, masaj, müzik tedavisi, ışık tedavisi, enerji tedavisi ve akupunktur sık sık uygulanan antiaging tekniklerdir. Antiaging ilaç tedavileri arasında E vitamini, C vitamini, B6 ve B12 vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, aminoasitler, Beta karoten, selenyum, krom, çinko, östrojen, testosteron, insan büyüme hormonu bulunmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme, protein, yağ ve karbonhidrat dengesi, bol su içilmesi, yürüme, yüzme, güçlendirme egzersizi, yeterli zihinsel etkinlik, gerilimle başa çıkma, çevresel risklerden kaçınma, sağlıklı uyku, normal seksüel etkinlik, cilt ve saç bakımı antiaging tedavisinde etkilidir. Besin alımının yüzde 50-70 azaltılması, yapılan çeşitli çalışmalarda yaşam süresini uzattığı, yaşla ilişkili fizyolojik bozulmayı gerilettiği ve hastalıkları geciktirdiği, hatta bazı olgularda önlediği gösterilmiştir. Kalori kısıtlaması, yaşam süresini uzatan mekanizmalardan serbest radikal oluşumunu azaltır, vücut ısısını düşürür, protein glikozilasyonu azaltır, gen tamirini ve protein oluşumunu artırır, bağışıklık sistemini ve nöroendokrin fonksiyonu düzenler” şeklinde konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ