Uyku Uyuyamıyorum Ne Yapmam Lazım?

Uyku Uyuyamıyorum Ne Yapmam Lazım?

İş ve sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyen uykusuzluk neden olur? Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük veya uykunun dinlendirici olmaması gibi şikayetler “uykusuzluk” olarak tanımlanır.

Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkar, İş ve sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyerek hayatınızı çekilmez bir hale getirir. Aynı zamanda hayatınızı tehlikeye sokan solunum bozukluğuna da yol açar.

Uykusuzluğa Neden Olan Sebepler

Sigara

İçindeki yüksek miktarda kimyasallar dolayısıyla sigara uykusuzluğa neden olabilir. Bir nevi uyarıcı olan nikotin uykuya dalmayı zorlaştırır.

Aşırı yemek

Kızarmış gıdalar, şekerli tatlılar gibi yiyecekler vücuda fazla karbonhidrat girmesine yol açar ve uykusuzluk problemi yaşatır.

Kronik yorgunluk

Genellikle çok yoğun çalışma temposuna sahip olanlar üst düzey yöneticiler ve mükemmelliyetçi insanlarda görülen kronik yorgunluk sürekli uykusuzluk durumu yaratır.

Çalışma saatleri

Genellikle vardiyalı çalışanlarda görülen sürekli uykusuzluk durumu sabahın erken saatlerinde sıkça görülür. Yoğun ve stres altında, uzun saatler çalışan kişilerde de sürekli uykusuzluk görülebilir.

Mevsim geçişleri

Sonbahar dönemine geçerken azalan güneş ışıkları etkisini kaybederek gündüzlerin kısalmasına sebep olur. Uzayan gece saatleri ile birlikte vücudumuzun biyolojik saatini de etkiler.

Kafein

Bilim insanlarının araştırmaları gösteriyor ki kafeinin uyarıcı etkisi uykuya dalmayı zorlaştırıyor ve vücut saatini yavaşlatıyor.

Stres

İş ve sosyal hayatımızda yaşadığımız bütün stres ve gerginlik durumları direkt olarak uykumuza etki eder. Stresli ve gergin ortamlardan uzak durmak faydalı olacaktır.

B12 vitamini eksikliği

Vücudumuz için çok önemli bir enzim olan B12 vitamininin vücuttaki eksikliği ciddi zarar ve tahribatlara yol açar. Vücutta azalması durumunda kan hücrelerinde de azalma meydana gelir, sindirim ve sinir sistemimizi bozar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ