Uyku Apnesi Nedir Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku Apnesi Nedir Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi, gece uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına neden olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 20 saniye süreyle normal değerinin 20’sine ve daha altına düşmesi ile tanımlanabilir.

Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Sinir sistemindeki bir sorun sebebiyle ya da solunum yollarındaki bir tıkanıklık sebebiyle oluşabilir. Bazen de bu her iki durum beraber olmaktadır.

Uyku Apnesi Nedir

Uyku Apnesi Hastaları Neden Birden Bire Uyanır?

Beyniniz uykuda ölmenizi önlemek için sizi uyandırır. Doç. Dr. Erdal Seren şu bilgileri verdi: “Gece uyurken, boğaz kasları bolca oksijen alabilelim diye solunum yolumuzu açık tutar. İnsanda uyku apnesi olduğunda, boğaz kasları fazla rahatlar, dil ve bademcikler nefes borusuna göre çok genişler ve bu yüzden solunum yolu tehlikeli bir biçimde daralır.

Oksijen alımı oldukça az olduğunda beyniniz uykunuzda ölmenizi önlemek için sizi uyandırır. Şiddetli uyku apnesi olan kişiler için bu durum gecede yüzlerce kez yaşanabilir. Sizi ve eşinizi perişan ve yorgun yapmasının ötesinde uyku apnesi, yüksek tansiyonun başlıca nedenlerindendir ve damarlarınızda iltihap ve pıhtılaşmaya yol açabilir. Uzun vadede genelde asabiyet ve depresyonla sonuca erer, bazen kişiyi uykusunda öldürebilir.

Uyku Apnesi Tedavi Edilebilir Bir Hastalıkmıdır?

Uyku apnesinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, “Yaptığımız muayene ve uyku testi sonucuna göre uyku apnesi tanısı alan hastalarda, lazer yardımlı uvulopalatoplasti (ufak dil ve yumuşak damağın sarkan kısımlarının lazer desteği sayesinde kesilip, tekrar şekillendirilmesi ve gerilmesi ) işlemi yapılmaktadır. Lazer ile yapılmasının en önemli yanı kanamanın neredeyse olmaması ve hastanın hızlı bir şekilde günlük yaşamına dönmesidir.

Bu tür şikayetleri olan hastalara yönelik olarak diod lazer kullanılarak yapılan operasyonlar; lazer yardımlı endoskopik konka cerrahisi, lazer yardımlı uvulopalatoplasti, lazer midlineglossektomi (dile yönelik cerrahi uygulama) programları başarıyla uygulanmaktadır.” şeklinde açıklama yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ