Tuz Tüketimini Azaltmak Hangi Hastalıklardan Korur?

Tuz Tüketimini Azaltmak Hangi Hastalıklardan Korur?

Sağlıklı bireyler için tavsiye edilen günlük ortalam tuz miktarı aşağı yukarı 5 gram iken Türkiye’deki yetişkinlerin günlük tuz alım ortalamasının kişi başı 15 gram olduğu belirtilen uzmanlar, şöyle devam etti:

Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak suretiyle obezite, diyabet ve belirli kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gramdan az olarak tüketilmesi önermektedir. Yetişkin bireylerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının düşürülmesinde çok etkilidir. Tuz tüketiminin alımı ve kan basıncı arasında direkt bir ilişki vardır. Tuz kullanımı düşürüldüğünde uzun dönemde inme riski ve kardiyovasküler hastalıklar azalmaktadır. Türkiye’de tuz tüketimi ihtiyacın 2-3 katı kadardır.

Açıklamada aşırı tuz tüketimini azaltmanın 5 yolu ise şöyle aktarıldı:

“Yapılan yemeklerde kullandığınız tuz miktarını zamana yayarak yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zaman içinde az tuza alışacaktır.

Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine; çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz, limon ve sarımsak gibi birçok besin kullanabilirsiniz.

Çocuklarınızında yemeklerinde fazla tuz kullanma alışkanlığı oluşmaması için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları bulundurmamaya özen gösterin.

Hazır gıdaları satın almadan önce etiketini kesinlikle okuyun ve daha az tuz içeren besinleri tercih etmeye özen gösterin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi gıdaları tüketmeden önce kesinlikle suyla yıkayın veya biraz suda bekletin; daha çok taze sebze ve meyve tüketin.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ