SadeKadınlar – Moda

TÜP BEBEKTE DONDURULMUŞ EMBRİYO TRANSFERİ

TÜP BEBEKTE DONDURULMUŞ EMBRİYO TRANSFERİ

Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi yapıldıktan sonra geride kalan kullanılmamış kaliteli embryolar ailenin de izni alındıktan sonra ileride kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

Özellikle balstokist evresinde yani 5. güne ulaşmış iyi kalitede olan embryoların bir tanesi transfer edildikten sonra elimizde kalan embryolar dondurulmaktadır.

-196 derecede sıvı azot tanklarında saklanan embryolar yeni dondurma metoduvitrifikasyon ile hızlı şekilde dondurularak saklanmaktadır. Bu yöntem ile dondurulan embryolar çok sağlıklı şekilde çözünüp, tarnfer edilir ve bu uygulama çok iyi gebelik oranları sağlamaktadır.

Tüp bebek programına girmiş ve folikül gelişimi için yumurtalık uyarıcı ilaçlar kullanan hastalarda yumurtalıkların aşırı uyarılması  durumu oluşur. Bu durumda embriyo transferi yapmak klinik tabloyu daha da zorlaştırabileceğinden embriyolar dondurularak saklanır ve başka bir adet döneminde ortalama 2-3 ay sonra hastanın klinik durumu düzelince transfer yapılabilir.

Dondurulmuş embriyoların kullanıldığı uygulamalar öncesinde ilaç kullanımı, yumurtalık uyarılması ve yumurta toplanması işlemleri gerekmediğinden çifte daha az maddi ve manevi külfet getirir. Dondurulmuş embriyo sikluslarında hasta sadece rahim içi zarının embriyo ile uyumunu sağlayacak östrojen içeren tabletler alır veya östrojen salgılayan cilde yapışan bantları kullanır. Rahim içi zarı uygun kalınlığa ulaştığında embriyolar çözülerek transfer gerçekleşir.

Gebelik oranları daha önceki yıllarda kullanılan dondurma yöntemi slow freezing yöntemi ile kıyaslandığında çok daha iyidir. Buna etki eden; yaş faktörü, kaçıncı gün embryosunun dondurulmuş olduğu ve embriyo ile rahim zarının iyi senkronize edilmesi gibi faktörler gebelik beklentisi açısından son derece önemlidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ