Tüp Bebek: Micro enjeksiyon

Tüp Bebek: Micro enjeksiyon

Erkek üreme hücresi spermin kadın üreme hücresi yumurta ile buluşma ihtimalini arttırmak için yapılan çalışmalara aşılama ismi verilmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla amaçlarına ulaşamayan kişilerde ifnertilite rahatsızlığı olduğu anlamı çıkarılır. Bu tanının koyulabilmesi için çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız olarak ilişkiye girmiş olmaları ancak bunun sonucunda kadının gebe kalmamış olması gerekir. Bu şikâyet ile tedavi merkezlerine giden çiftlere çeşitli testler ve tahliller uygulanır. Erkeğin spermi incelenirken kadının da hormon testlerine ve rahim filmine bakılır. Bu tetkiklerin tamamında olumsuz bir sonuç çıkmaması durumunda uygulanacak olan ilk tedavi yöntemi aşılama uygulamasıdır.

tup-bebek-asilamaBu uygulamada amaç erkek üreme hücresi olan spermlerin kadının üreme sistemine yani rahmine cinsel ilişki olmadan bırakılmasıdır. Aşılamada kullanılan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi intraservikal diğeri ise intrauterin yöntemidir. Bu iki yöntemde hasta için sorun oluşturmaz, hasta herhangi bir ağrı ve sızı hissetmeden işlem uzman hekim tarafından yapılmaktadır. Toplumumuzda bebek sahibi olamayan kişilerin direkt olarak tüp bebek tedavisine başvurdukları bilinir ancak normal yollarla olmayan ve sebebi açıklamayan kısırlıklarda ilk yöntem aşılamadır. Ülkemizde tüp bebek tedavisi için rapor almak isteyen çiftlerin bu prosedürlere uyması gerekir. Herhangi bir çift tüp bebek tedavisi için rapor almaya gittiğinde önce kişilerin aşılama yapıp yapmadıkları kontrol edilir. Rapor alınabilmesi için en az iki kez aşılamayapılmış olması ve bunun sonucunda da başarılı olunmamış olması gerekir.

Tüp bebek aşılamaları sayesinde gebe kalamayan kişiler gebe kalmakta ve bebeklerini kucaklarına almaktadır. Bu uygulamanın yapılabilmesi için oluşması gereken bazı şartlar bulunur. Öncelikli olarak döllenme işleminin yapılabileceği bir yumurtanın olması gerekir. Olması gereken ikinci şart ise kadının rahminde herhangi bir problem olmamasıdır. Yani tüplerin yumurta ve sperm arasında bağ kurmasını sağlaması gerekir. Erkeğin sperm analiz sonucu da önemlidir. Yapılan test sonuçlarında spermlerin normal olması ya da en iyi ihtimalle normale yakın olması şarttır. Uygulamanın başarı oranı çiftlerin üreme hücrelerine ve yapılan testlerin sonuçlarına göre değişkenlik gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ