SadeKadınlar – Moda

Tırnak batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması bebeklerde ve çocuklarda yaygın değil iken, erişkinlerde ve gençlerde sık sık görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha çokdur. 20’li ve 30’lu yaşlarında olan genç erişkinler daha çok risk altındadır. Tırnak batması herhangi bir tırnakta görülebilir; yalnız baş tırnakta daha yaygın görülür.
Tırnak batması neden olur?

Ayağı fazla sıkan, dar kalıplı ayakkabılar ve yüksek topuklular ayak parmaklarını sıkıştırır ve tırnağa baskı yaparak anormal şekilde büyümesine neden olur.

– Tırnakların şekilsiz kesilmesi tırnak kenarlarının deriye gömülmesine neden olur. Bu yüzden tırnaklar düz kesilmeli yuvaklar kenarlarlı bırakılmamalıdır.

– Tırnakta mantar enfeksiyonu gibi problemler tırnak yapısının kalınlaşmasına ve genişlemesine neden olur.

– Tırnağın yan tarafında oluşan şiddetli bir yaralanma gibi tırnak zedelenmeleri de tırnak batmasına neden olur.

– Eğer aile üyelerinizin birinde tırnak batması varsa, sizde de tırnak batması olma olasılığı yüksek. Bazı insanların tırnakları normalden daha yuvarlak veya tırnak kemiği normalden daha ‘çıkkın’ olabilmektedir ki bu da tırnak batmasına neden olmaktadır.
Tırnak batması işaretleri nelerdir?

Tırnak batması çoğunlukla ayak baş parmağının dışa bakan ucunu etkileyen bir problemdir. Yine de tırnak batması ayağın her parmağında veya tırnağın üstünde ya da altında oluşabilir. En yaygın belirtiler; acı, kızarıklık ve tırnak ucunda şişmedir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Eğer tırnak batmasının erken safhasındaysanız evde uygulayacağınız tedavi teknikleri, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileştirici ve enfeksiyonu önlemede başarılı olabilir.

– Ayağınızı sıcak suda günde 4 kez bekletin. Ayağınızı bekleteceğiniz suya sabun, tuz veya antibakteriyel ilaçlar eklemenize gerek yoktur.

– İltihaplanmış bölge de dahil olmak suretiyle ayağınızı günde 2 kez sabunlu suyla iyice yıkayın. Günün geri kalan kısmında ayağınızın temiz ve kuru kalmasına önem verin.

– Yüksek topuklu ayakkabılar veya dar kalıplı sıkı ayakkabılar giymekten uzak durun. Tırnak batması geçene kadar sandalet gibi rahat ve açık ayakkabılar giymeye özen gösterin.

– Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk sararak sağlam duracak biçimde yerleştirin. Aralarında boşluk olması gereklidir. Bu acı veren bir prosedür olduğu halde evde tedavinin en önemli kısmıdır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma sorunu geçecektir.

– Bu aşamalarda bölgenin acımasına yönelik ağrı kesici kullanabilmeniz mümkün.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ