SadeKadınlar – Moda

Ter Kokusunu Gidermek İçin Bitkisel Çözüm Yolları

Ter Kokusunu Gidermek İçin Bitkisel Çözüm Yolları

Ter kokusu, koltuk altı bölgesinde bulunan yağ bezlerinin fazla çalışması ve bakteri toplaması sonucu oluşan kötü bir kokudur. Kadın, erkek herkesin rahatsız olduğu bu koku için özel deodorant ve parfümler kullanılsa da bunlar yalnızca anlık, geçici çözümlerdir. Ter kokusunu engellemekte daha etkili ve kalıcı çözümler için ter kokusuna neden olan etmenleri ortadan kaldırmak gerekir.

Ter kokusuna neden olan etkenleri ortadan kaldırmada en fazla bitkisel karışımlardan faydalanılır. Bitkisel karışımlar ile ter kokusunu engellemek için yapılabilecek bir kaç karışım ve uygulanması aşağıda açıklanmıştır.

Adaçayı: Adaçayını kaynatarak günde en çok 3 kere içerek istenmeyen ter kokularından kurtulmak mümkün. Eğer adaçayını tadı acı geliyorsa tatlandırmak için şeker yerine bir kaşık bal kullanmak mümkün.
Enginar kökü: Ter kokusunu önlemekte etkili olan bir diğer bitki ise enginar köküdür. 1 çay fincanı kaynar suyun içine ince ince kıyılmış bir miktar enginar kökü konulur ve demlenmesi için 20 dakika bekletilir. Süre sonunda süzülerek elde edilen karışım günde 3 kere 1 çay fincanı kadar içilebilir.
Patlıcan: 1 litre suyun içine ufak parçalar şeklinde 2-3 avuç kadar patlıcan katılıp kaynatılır. Ilıyıp süzülen karışımın günde 3 kere içilmesi ile söz konusu olan terleme ve ter kokusunun önlenmesi sağlanır.
Nane: 1 çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış taze nane katılıp demlenerek oluşturulan karışım da günde 3 öğün içilerek ter kokusunu önlenebilir.
Bunların dışında terleme bölgelerine göre masaj yapımı ile de ter kokusunun önüne geçilebilir. Bunun için koltuk altı bölgesi salatalık, domates, sirke, çiğ süt veya demlenmiş çay ile ovularak masaj yapılabilir. Ayrıca, çiğ olarak yenilen rokanın da ter kokusunu engellemede etkili olduğu bilinir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ