Stresi Azaltan Besinler!

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar,stresin günümüzde çok fazla baş gösteren ve vücudun tüm dengesini alt üst eden bir problem olduğunu belirtti.n

Stresi Azaltan Besinler!

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar,stresin günümüzde çok fazla baş gösteren ve bedenin bütün dengesini alt üst eden bir sorun olduğunu açıkladı.

Artık hayatımızın bir ögesidir stres. Herkesin zihnini kurcalayan, geceleri çekilmez kılan ve dengeyi altüst eden en önemli duygu durumudur. Stres, saç dökülmesinden tutunda, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, isteksizlik ve duygu durum bozukluklarına yol açtığı gibi kilo almanızın temel nedeni de olabilir mi? Yapılan çoğu bilimsel çalışma bunu işaret etmektedir. Bugüne kadar stres halinde daha çok yemek yeriz ve kilo alırız diye bilirken, bugün dengeli beslenseniz dahi stresin kilonuzu arttırdığı bilinmektedir.Stres ve Kilo Alımı

Hepimizin bildiği gibi stres halinde duygu durum bozukluğu sebebi ile kilo alımı söz konusudur. Peki, bölgesel yağlanmanın, bilhassa karın bölgesi yağlanmanın en temel faktörlerinden birisinin de stres etkeni olduğunu biliyor musunuz? Kronik stres, hiyerarşik konumdaki yer ile bel çevresi genişliği birebir ilişkilidir. Yapılan çoğu çalışma göstermektedir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek seviyededir ve vücuttaki depolanma biçimini de değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ vücut için en tehlikeli olan yağdır. Stres küresel obezitede önemli oranda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Hollanda da yapılan bir araştırmada, stresin kalıcı etkilerinin olup olmadığı gözlenmiştir. Vücutlarımızın açlığa verdiği tepkinin diğer stres kaynaklarına verilen tepkiyle aynı olduğu bilinmektedir. Savaş zamanında hamile olan kadınların fetüslerinin stresten etkilenip etkilenmediklerini anlamak için çalışmaya başladı. Yaklaşık 2400 kişi üzerinde yapılan çalışmada, anne karnında strese maruz kaldıklarını ve bundan 60 yıl sonrasında hala bunun sorunlu sonuçlarını çektiklerini söyleyebiliriz. Kıtlık sırasında gebe kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bulunuştur. Ayrıca kolesterol seviyeleri normalin çok daha üstündedir. Ayrıca bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına da yakalandıkları gözlemlenmiştir.

Stres halinde kişinin beyin kimyası da olumsuz olarak etkilenir. Yetişkinlerin öğrenme kapasiteleri daha düşük seviyededir. Uyum gösteremeyen biçimde değil de, strese uyan biçimde reaksiyon verme kapasiteniz, depresyona ne kadar basit girdiğiniz, psikiyatrik sorunluluklara karşı ne kadar savunmasız olduğunuz, bütün bunlar yaşamın erken zamanlarında yaşanılan ve erkenden maruz kalınan stresin yaratmış olduğu olumsuz etkileyebileceği alanlardır.Yaşam süresi ve kişinin yaşam statüsünün stresle birebir ilişkisi vardır. Stres altında yaşayan bireylerin daha çabuk yaşlandığı ise yine yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür.

STRESİ AZALTAN BESİNLER

Gün içerisinde yaşanan sorunlar sizde strese yol açabilir. Ayrıca sizin şahsi sorunlarınızda buna eklenince gününüz katlanılmaz bir hal alabilir. Bu sorunları besinler çözmese de strese bağlı bedeninizde hormonal olarak meydana gelecek değişiklikleri besinler ile azaltabilirsiniz.Muz: İçerisinde potasyum bulunan besinlerin başında gelen muz sakinleşmeniz için en önemli besinlerden birisidir. Ayrıca mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı için günlük stresinizin azalmasını sağlayacak başlıca besin kaynaklarından birisidir.Ceviz: Ceviz bilhassa uyku sorunu olan bireylere tavsiye edilir. Çünkü ceviz tükettiğinizde melatonin adı verilen ve kişiyi sakinleştiren ve daha rahat uyumasını sağlayan hormon salgılanır. Bu nedenle günde 2-3 tam ceviz tüketmeniz stresinizi azaltacaktır.

Balık: Kan şekerinin dengeli olması stresin yaşanmaması için önemlidir. Düşük kan şekeri bireylerin sinirlenmesine ve ekstra strese girmesine yol açabilir. Protein kan şekerinin dengeli olması için en önemli besin unsursurdur. Balıklar, bilhassa ton, somon, uskumru gibi yağlı balıklar hem protein içerikleri hem de bünyesinde bulunan omega-3 sebebi ile beslenme uygulamalarında bulunması gereken bir besindir.Yeşil Biber: Stresi azaltmada C vitamininden zengin beslenmenin adrenalin seviyesini arttırdığı fakat daha da önemlisi stresi azalttığı gözlenmiştir. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.

Çikolata: Çikolata tükettiğinizde maksimum düzeyde mutluluk hormonu salgılanır. Yaşadığınız stresin mümkün olduğunca sizi az etkilemesini istiyorsanız çok düşük miktarlarda çikolata tüketebilirsiniz. Ama fazla tüketip kilo alıp daha çok strese girmemek içinde dikkatli olmanız gerekiyor.Tahıllı Ekmek: Ekmek içerisinde bulunan maya bireylerin sinir sistemini etkileyerek kişinin daha sakin bir gün geçirmesini sağlar. Ekmeksiz olarak yapılan beslenme uygulamalarında daha sık baş ağrıları meydana gelebilir. Bu nedenle bünyesindeki çavdar unu ya da buğday unu içeriği yüksek olan ekmekler yeterli miktarda diyete eklenmelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ