SadeKadınlar – Moda

Spiral Yöntemi Kısırlık Yapar Mı?

Spiral Yöntemi Kısırlık Yapar Mı?

İnsanların sağlıklı bir biçimde kontrol altında üreyebilmesi için günümüzde çoğu doğum kontrol tekniği tasarlanmıştir. Doğum kontrol için ister mekanik ister hormonsal olarak çoğu teknik vardır. Ancak hormonsal tekniklerden sonra rahmin fonksiyonunun geri dönüşü uzun olmasından insanlar daha fazla mekanik doğum kontrol tekniklerini seçerler. En çok kullanılan doğum kontrol tekniği ise spiral olarak bilinen mekanik doğum kontrol tekniğidir. İlk çıktığında spiral olmasından adı bu yolla kalan 2-3cm büyüklüğünde ki alet günümüzde “T” biçimindedir. Plastik ve bakır tiplerde üretilen spiraller bazı modellerinde hormonsal korumada sağlıyor.

Tüm korunma teknikleri ile birlikte akla kısır kalmak gelir. Vücudun doğal dengesinin bozulduğunu düşünen insanlar yeniden hamile kalamama riski olduğunu zannetmekte. Sanılanın aksine istenmediği müddetçe korunma yüzünden kimse kısır kalmaz. Fakat doğum kontrol haplarında hormonsal olarak doğum denetimi yapıldığı için bedenin ve rahmin eski dengesini bulması 1 ay ile 9 ay arası bir zaman alabilir. İnsanların bu hususları duyduktan sonra şüpheci olmaları normal karşılanabilir.

Peki, en fazla kullanılan teknik olan spiral kısırlık yapar mı?

Cevabı hayır, kontrollü ve bilinçli kullanıldığında kısırlık gibi bir tehlikesi yoktur. Ancak spiral yabancı cisim olarak algılandığından ve spermleri engellediğinden kaynaklı fazla kanamaya ya da enfeksiyona neden olabilir. Bu iltihap ilgilenilmezse ve göz ardı edilirse rahim yapışıklığına neden olabilir ve bu da sonuçta kısırlığı doğurabilir. Ancak günümüzde ki plastik ve hormonsal destekli spiraller kanamayı ve iltihap riskini en aza indiren güvenilir aletlerdir. Spiralin T uçlarına ve kuyruğuna bakır teller sarılmıştır bu teller hamileliği engel olan ve sperm geçirgenliğini azaltan ana faktördür. Sperm geçse dahi rahim duvarına tutunamaz ve hamilelik engellenmiş olur.

Spiralin kuyruğundaki ip vasıtası ile 3 ile 10 yıl arasında ömrü olan doğum kontrol aracı hekim tarafından basitçe menfaatilabilir. Hiçbir ameliyat dikiş gerektirmeyen bu ufak alet önceleri yalnızca doğum yapmış kadınlar için kullanılsa da günümüze bu kanı yıkılmıştır ve bütün kadınlar bu tekniği güvenle kullanabilmektedir. Spiral menfaatildıktan sonra vücut hemen hamile kalmaya açık bir konum alır yani kısır kalma olasılığınız her şey yolunda gitti ise yoktur ve istenen zamanda çıkarılıp serbestçe hamile kalınabilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ