SMILE lazer ile tedavi

SMILE lazer teknolojisiyle, miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınıyor. Göz kuruluğu problemi yaşayan hastalar bu yöntemle tedavi olabiliyor ve tedavi edilen göz numarasının geri gelme riski yok denecek kadar az

SMILE lazer ile tedavi

SMILE lazer teknolojisiyle, miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınıyor. Göz kuruluğu problemi yaşayan hastalar bu yöntemle tedavi olabiliyor ve tedavi edilen göz numarasının geri gelme riski yok denecek kadar az

1992 yılından beri göz kusurlarının tedavisinde kısa sürede gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan lazer teknolojisi her geçen gün gelişiyor. 3. nesil lazer teknolojisi SMILE, miyop ve astigmatı olan hastalar için yeni bir tedavi yöntemi olarak tıp dünyasını sarsıyor. SMILE lazer teknolojisiyle, miyop ve astigmatta çok düşük ve çok yüksek derecelerde bile başarılı sonuçlar alınıyor. Göz kuruluğu problemi yaşayan hastalar artık bu yöntemle güvenle tedavi olabiliyor ve tedavi edilen göz numarasının geri gelme riski yok denecek kadar az.

KORNEA KESİLMEZ

Özel bir femto lazerle uygulanan SMILE lazer yönteminde göz bozukluğu korneadan flep kaldırılmadan düzeltilebiliyor. Lasik ve Lasek’e göre yeni olan bu yöntemin en büyük avantajı; Lasik’te olduğu gibi korneada flep diye adlandırılan kesinin yapılmamasıdır. Türkiye’de uygulanmasında öncülerinden olduğum SMILE’ın (Small Incision Lenticule Extraction) miyopi ve astigmatizma tedavisinde çok güvenli bir yaklaşım olduğunu ve Lasik cerrahisindeki flep ile ilgili komplikasyonların bu cerrahide olmadığını belirtmek isterim. SMILE yönteminde ise kornea dokusu, yüzeyde kapak (flep) oluşturulması amacıyla kesilmez. Gözde düzeltilmesi planlanan numaranın karşılığı olan ve korneanın içinde şekillendirilen disk şeklindeki bir doku özel bir femto laser uygulanarak hazırlanır. Bu işlem sırasında hasta gözünde kontakt lens benzeri bir lensten başka bir şey hissetmez. Sadece bir ışığa bakmaktadır ve yanlışlıkla yapılan küçük göz ve baş hareketleri ile bir problem oluşmaz. Bu oluşturulan disk şeklindeki parçacık, düzeltilmesi gereken göz bozukluğu kadardır. 2 mm’lik küçük bir lazer kesisi ile bu parça doktor tarafından dışarı alınır. Bu parçanın alınması ile göz numarası tamamen düzeltilmiş olur. Tüm bu işlem sırasında hasta küçük bir baskı dışında bir şey hissetmez ve rahatsız olmaz. Bu tedavide ameliyatı yapan doktorun becerisi ve deneyimi önemlidir.

GÖZ KURULUĞU YAŞAMADAN TEDAVİ

SMILE yönteminin en önemli özelliklerinden biri, hastada kuru göz oluşturmaması ve kuru gözlü hastalara da uygulanabilmesidir. Klasik yöntemlerle kornea tabakasında hazırlanan flep, kuru göze sebep olabilir. SMILE yöntemi flepsiz olması ve korneada sadece küçük bir kesiden yapılabilmesi nedeniyle kuru göze neden olmaz ve kuru gözlü hastalarda rahatlıkla uygulanabilir. Kuru göz, flep hastalarında çok başarılı sonuç alındığında bile keyifsizlik yaratabilir ve takip edilmesi gereken bir durumdur. SMILE kesisi 2 mm olduğu için korneayı besleyen sinirlere zarar vermez ve kuru göz oluşturmaz. Korneası çok ince ve göz numarası yüksek olan hastalar da bu yöntemden faydalanabilir. SMILE yöntemi, kornea yapısını çok iyi korur. Yaklaşık yarım mm kalınlığındaki korneanın yapısını koruyan, öndeki 1/4’lik bölümüdür. Bu bölüme hiç dokunulmaması ve flep oluşturulmaması, kornea dokusunun yapısını korumada çok önemli bir gelişmedir. Kornea tabakasına minimum temasla yapılan bu cerrahi sonrası hastalar çok hızla iyileşir. Diğer lazer yöntemlerine göre hasta için çok daha rahat bir iyileşme dönemi beklenir. SMILE yönteminde sadece femtosaniye lazer kullanıldığı için numaranın geri gelme riski, diğer lazer yöntemlerine göre yok denecek kadar azdır.

DOĞALA EN YAKIN SONUÇ ELDE EDİLİR

Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi
Kornea biyomekaniğinde üstün koruma
İnce kornea yapısına uygunluk
Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı
Tek adımda ameliyat
Güvenli iyileşme
Doğala en yakın sonuç
Numaranın geri gelme riski yok denecek kadar az

SPORCULAR ÇOK DAHA AVANTAJLI

SMILE yöntemi, hastanın korneasının mekanik gücünün korunmasında diğer yöntemlere göre önemli bir avantaj sağlıyor. Özellikle sporcular (darbe alınabilen tüm sporlar, dalış, statik güç harcanan ağırlık sporları, açık havada, soğuk ve rüzgar şartlarında yapılan sporlar vb.), itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olan kişilerde bu yöntem daha avantajlıdır. Spor yapan kisilerde önemli bir avantaj da; kişinin çok kısa sürede, yaptığı spora dönebilmesidir. Darbe alınan sporlarda bile 72 saatte tekrar spora başlanabilir ve özel bir korumaya gerek olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ