SadeKadınlar – Moda

Selülite Sebeb Olan Yiyecekler ve Korunma Yöntemleri

Selülite Sebeb Olan Yiyecekler ve Korunma Yöntemleri

Fast food besinler ve hazır gıdaların doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Doymuş yağlarla ilgili yapılan çalışmalarda selülit oluşumunu arttırdığı bilinmektedir, bu yüzden doymuş yağ oranı yüksek olan bu besinlerden diyetimizde biraz sınırlama getirmeliyiz. Yine salam sosis sucuk gibi damar tıkanmasına yol açan ve yağ içeriği çok yüksek olan sağlıksız gıdalardan da uzak durmalıyız kuru baklagillerin potasyum içeriği çok yüksek olduğundan selülitler üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır, bu yüzden haftada iki kez mutlaka kuru baklagil tüketilmelidir. Meyve sebze dağılımı çok önemlidir, potasyum yeterli miktarda bulundurmalıyız. bunun dışında şeker ve tuz tüketimi çok önemlidir, aşırı miktarda şeker ve tuz tüketimi dokularda ödeme yol açtığı için selüliti arttırmada ve selülit oluşumunda etkili olabilmektedir. Örneğin tuzu yüksek olan turşu konserve gibi maden suyu gibi sodyum içeriği ve tuz içeriği yüksek olan bütün besinler de mümkün olduğunca kaçınmak lazım yine aynı şekilde basit normal çikolata  tatlılar gibi şekerİ yüksek olan besinler uzak durmak lazım. Kızartma gibi yanlış pişirme yöntemlerinden de mutlaka uzak durmalıyız, bunun yerine fırında pişirme ızgara haşlama gibi daha doğru pişirme yöntemlerini uygulamak selülitlerden korunmak  açısından çok daha önemlidir. Tereyağ, margarin gibi katı yağlardan uzak durmalıyız, bunun yerine daha sağlıklı olan zeytinyağı, ayçiçek yağı mısırözü yağı gibi kanola yağı gibi sıvı yağlar tercih etmeliyiz.

Tabiki tükettiğimiz ve aldığımız yağ miktarıda çok önemli kişinin ihtiyacına uygun şekilde yağ alması çok çok önemlidir. Özetlemek gerekirse bu saydığım selülite sebep olan besinlerden uzak durursak selüliti engellememiz aslında mümkün olabilmektir.

Selülitten nasıl korunuruz? 

Yeterli ve dengeli beslenme ile aslında selülitlerden kurtulmamız mümkün. örneğin kişiye özel planlanmış kişinin yaşı cinsiyeti boyu kilosu bazal metabolizma hızı beslenme alışkanlıkları yaşamak tarzı ve şekline uygun olarak planlanmış bir program ile aslında kişi selülitlerinden kurtulabilir, örneğin bu program mutlaka sık beslenmeyi amaçlamalıdır, 6 ila 8 öğünden oluşan ara ve ana öğünler iyi planlanmış bir program olmalıdır. Posa miktarı yüksek vitamin mineralden zengin, karbonhidrat protein dengesi ve yağ dengesi çok iyi bir şekilde sağlanmış bol miktarda su içeren düzenli bir programla kişi selülitlerinden kurtulabilir. Yürüyüş çok çok önemli, dolaşım sistemini aktive etmek açısından sağlıklı beslenmeye ek olarak mutlaka kişi düzenli bir şekilde yürüyüş yapmalı spor yapmalı ve fiziksel aktivitelerde bulunmalıdır. Beslenme programında meyve sebzelerin önemi oldukça büyüktür, vitamin ve minerallerden oldukça zengin olan meyve sebzeleri yeterli miktarda tüketmeliyiz. Aynı zamanda potasyumun selülitler üzerinde olumlu etkisi olduğu için potasyumdan zengin olan Muz,Karpuz,Avakado,Kayısı,Portakal gibi daha çok potasyum içeriği yüksek olan meyveleri diyetimizde bulundurmalıyız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ