SadeKadınlar – Moda

Sağlıklı dişler için yapılması gerekenler

Sıkça sergilediğimiz “hatalı alışkanlıklarımız” diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş kaybının en önemli sorumlusu olarak gösteriliyor. Acıbadem International Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Sorumlusu, Protez Uzmanı Dr. Dt. Emre Orhon Kuybulu, diş sağlığımızı tehdit eden alışkanlıklarımızı sıraladı.

Hatalı alışkanlıklarımız diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve diş kaybının en önemli sorumlusu olarak gösteriliyor.

1. Dişleri bir ‘alet’ olarak kullanmak

Şişe kapaklarını açmak, iplik koparmak, çivi taşımak, pipo ısırmak, yemiş kabuklarını kırmak, çok fazla çekirdek yemek, buz ısırmak… Dişleri sert cisimlerle sürekli temasa zorlamak ilk önce mine tabakasında aşınmalara, çatlaklara, ciddi kırıklara, hatta diş kayıplarına varan problemli durumlara yol açabiliyor. Örneğin buz ısırmak hem sert bir yüzeyle dişleri zorlarken, aynı zamanda termal şok yaşanmasına neden oluyor. Termal şok da; dişin içindeki sinir ve damar dokularının aşırı ısı değişikliği sebebiyle hassasiyetine ve sık sık tekrarlanması da nekrozuna, yani ölmesine sebeb olabiliyor.

2. Tırnak yemek, kalem ısırmak

Tırnak yemek veya herhangi bir şeyi ısırıp kemirmeye çalışmak, tırnaklarda olduğu kadar dişlerde de biçim ve pozisyon bozukluklarına, hatta aşınmalara neden olabiliyor.

3. Fazla şekerli ve rafine gıdalar yemek

Çok fazla şekerli ve rafine gıdalar yemek ağız içindeki asit seviyesini arttırarak çürük riskini olabildiğince yükseltiyor. Şekerli ve birçok işlemden geçmiş paketli gıdalar diş yüzeylerine rahatlıkla yapışıyor ve çok zor temizleniyor. Bunlar yerine lifli, şeker seviyeleri düşük, çiğ ya da az pişmiş sebze meyve gibi besinleri daha fazla yemek, besinler tüketilirken bile diş yüzeylerinde işlevsel bir temizlik gerçekleşmesini sağlıyor. Özellikle atıştırmalık durumunda şekerli ve rafine gıdalar yeniliyorsa, arkasından kesinlikle ağzı çalkalamak, akşam yemeğinden sonra atıştırılıyorsa, diş fırçalamayı yatmadan hemen önce muhakkak yapmak gerekiyor.

4. Asitli içecekleri tercih etmek

Asitli içecekler mine tabakasını yumuşatıyor ve içerdikleri aşırı miktarda şeker sebebiyle ağız içinde çürük oluşumu için mükemmel şartları sağlıyor. Bu sebeble asitli içecekler yerine asitsiz ve şeker ilavesiz meyve suları ya da süt veya benzeri doğal içecekler tüketilmelidir.

5. Çay ve kahveyi abartmak

Çok fazla çay ya da kahve tüketmek diş yüzeylerinde birikimlere neden olduğu için tavsiye edilmiyor. Diş yüzeyinde renklenmeler ve birikimler, insanların bunları temizlemek için dişlerini daha sert fırçalamalarına ya da aşındırıcı diş macunlarına yönelmelerine, bundan dolayı da diş yüzeylerinde çizik ile aşınmalara yol açıyor. Pürüzleşen diş yüzeyleri de daha çabuk renkleniyor, temizlenseler bile yeniden kirlenmeleri daha basit oluyor.

6. Sigara ya da tütün içmek

Sigara içerken, içe çekilen kızgın duman ağız içi dokularda haşlanma etkisi yaparak dokuların kalınlaşmalarına ve bunun sonucunda da diş eti hastalıkları gibi sinsice ciddi yıkımlara neden olan hastalıkların gizli kalmalarına neden oluyor. Normalde hasta dokularda görülen ödem, kızarıklık ve kanamalar sigara kullananlarda maskeleniyor. Diş eti dokularının dolaşımı da bozulduğu için ağız içi yaralar çok daha geç iyileşiyor. Diş yüzeylerinde oluşan birikim ve renklenmeler, kötü ağız kokusu, hatta ağız içi kanserlere yatkınlık artıyor.

7. Diş sıkmak ya da gıcırdatmak

Toplumda oldukça fazla rastlanan ‘parafonksiyon’, yani fonksiyon dışı hareket olarak adlandırılan bu durum; dişlerde diş eti seviyesine kadar varabilen ciddi aşınmalara, çene eklemi rahatsızlıklarına ve çiğneme kaslarında hastalıklara neden olabiliyor. Ayrıca yüzde aşırı gelişmiş çene kasları sebebiyle köşeli çene; aşınan dişler sebebiyle burun ucu ile çene arasındaki mesafenin azalması sonucu da; dişsiz, yaşlı bir görünüm oluşmasına sebeb olabiliyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ