Saç Yağlanması Nasıl Engellenir? İşte Yöntemler

Saç Yağlanması Nasıl Engellenir? İşte Yöntemler

Yağlı saçlardan nasıl kurtulurum? Özellikle kadınların en büyük problemlerinden biri saçlarının çabuk yağlanmasıdır. Günlük yoğunluğun arasında her gün saç yıkamaktan usandıysanız, size ilaç gibi gelecek bu tüyolara bir göz atın derim. Oldukça kolay püf noktaları ile saçlarınızın yağlanma süresini uzatmak çok basit.

Saçların Yağlanmasını Geciktirecek Tüyolar

Yağlı Saç Nedenleri Nelerdir?

Saçınızdaki yağlar, her saç folikülüne bağlı yağ bezlerinden gelir. Bezler, cildi ve saçı nemlendirmek için saç folikülünü dolaşan sebum adı verilen yağlı bir madde üretir.

Bu bezler normal şekilde çalışmadığında, cildinizde ve saçınızda sorunlara neden olabilir. Örneğin, vücut ekstra sebum ürettiğinde sivilce oluşur ve ölü cilt hücrelerinin birbirine yapışmasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Çok fazla sebumun neden olduğu başka bir duruma seboreik dermatit denir. Kafa derisinde ve yüzde pullu kırmızı cilt lekeleri görülür. Yağlı görünüyorlar ve pul pul ve kaşıntılı olabilirler.

Hormonlar, yağ bezlerinizin daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Bu nedenle gençler genellikle yağlı cilt ve sivilce ile mücadele eder. Kadınlar ayrıca hamilelik veya menstrüasyon sırasında bir fark görebilirler . Vücudunuzun genetik olarak diğerlerinden daha fazla sebum üretme olasılığı daha yüksek olabilir. Bu yaşla birlikte değişebilir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az yağ üretir.

Güzellik koridorunun farklı saç dokularına adanmış ürünlere sahip olmasının bir nedeni var. Sebum düz saçta kıvırcık saça göre daha kolay hareket eder. Yani ince, düz saçlarınız varsa, yağlı saçlarla mücadele etme olasılığınız daha yüksektir. Kıvırcık saçlı insanlar, sebum uçlarına ulaşmadığından genellikle ürünlerle daha fazla nem eklemeye ihtiyaç duyarlar.

blank

İşte Yağlanmayı Engelleyen Yöntemler

  • İlk olarak yapmanız gereken şey saçlarınızı sıcak su yerine soğuğa yakın yani ılık su ile yıkamak. Sıcak su deriyi kurutur, bunun sonucunda vücut deriyi normale döndürmek için daha çok yağ salgılamaya başlar, ayrıca ılık su ile saçlarınızı yıkamanız saç boyasının hemen akmamasına dolayısı ile daha uzun süre kalmasına da yardımcı olacaktır.
  • Saç kremi içeren şampuanlar saçınızın daha çabuk yağlanmasına neden olur. Bundan dolayı kesinlikle saç tipinize uygun şampuanları tercih etmelisiniz.
  • Saçlarınızla çok fazla oynuyorsanız, yani çoğu zaman elleriniz saçınızdaysa, saçlarınızın yağlanma süresini bir hayli kısaltıyorsunuz demektir. Saçlarınızı çok sık taramaktan ve sürekli saçlarınızla oynamaktan vazgeçmelisiniz.
  • Saç kremi kullanıyorsanız, saç diplerinize uygulamamaya özen göstermelisiniz.
  • Haftada bir kez sirkeli su ile saçlarınızı durulayın. Bu uygulama saçlarınızın yağlanma süresini uzatacaktır.
  • Saçlarınızı mümkün olduğunca düşük ısıda kurutmalısınız mümkün olduğunca fön makinası kullanmayın, saçlardaki kırıkların bir sebebi de aslında bu cihazlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ