Saç Derisindeki Pullanmaya Ne Sebep Olur?

Saç Derisindeki Pullanmaya Ne Sebep Olur?

Saç derisindeki pullanmaların deri hastalıklarından kaynaklanabilir. İklim koşullarının saç derisi üzerinde belirgin bir rol oynar. Kuru hava koşullarında ve kış mevsiminde pullanma ile kepeklenmenin yoğun olarak görülür. Aynı zamanda sedef hastalığı da saç derisinde pullanmaya yol açar.

Saç derisinin çeşitli sebeplerden dolayı pullanabilir, kimyasal ürünler de pullanmayı etkiler. Örneğin kullanılan saç şampuanları, bu şampuanların içinde yoğun temizleyici ve deterjan barındırması saç derisinde kuruluk ve pullanma gibi şikayetlere neden olabiliyor. Yine saç boyaları, deriyi kurutup bazen soyulma ve kabuklanmaya sebep olabilir.

Saç derisindeki pullanmadan nasıl kurtulursunuz?

Alnınızdaki, saç çizginizdeki, kulaklarınızın arkasındaki veya ensenizdeki kalın pullar hindistancevizi, zeytin veya yer fıstığı yağı ile yumuşatılabilir . Saç derinize az miktarda masaj yapın, ardından gece boyunca duş başlığı takın ve sabahları şampuanlayın. İki veya üç gece tekrarlayın. Ölü deri yumuşamalı ve yıkanmalıdır.

Saçınızda Pullanma Varsa Sedef Olabilirsiniz!

Pullanma sonrası saç derisi yenileniyor mu?

Tabi ki yenileniyor, deri kendisini sürekli yenileyen bir organdır. Deri, vücudun en geniş ve en büyük organıdır. Her 28 günde bir deri kendini yeniler. Derinin en üst tabakası yenileme sonucu ölü artık hücreler atılır, aslında atılan pullanma veya kepek gibi gördüğümüz hücrelerdir. Bu durumda deri mutlaka kendini yeniler.

Saçta dökülme de yapar hatta bu dökülme geri dönüşümsüz bile olabilir. Bunun sonucu saç derisinde bir kaşıntı oluşur. Yağlı egzamada biz saçın kısa olmasını tercih ederiz. Çünkü o zaman bu şikayetler biraz daha az olur. Pullanma için bölge ayrımı yapamayız. Tüm saçlı deride olabilir ama bazı egzamalar özellikle arka kısımda, enseye yakın yerde daha çok bulunabilir. Bazıları kulak arkasına daha çok yerleşebilir ama genelde saçlı derilerde pullanma, kepeklenme görülebilir” dedi.

Pullanmanın hoş bir görüntü oluşturmaz. Kişiyi rahatsız etmesi gerekçesiyle kepeklenmenin çok ciddi sağlık ve cilt sorununa sebep olmaz. Kepek elbiseler üzerinde hoş bir görüntü oluşturmaz. Kepeklenme, giyilen elbiseler üzerine dökülüp de kar yağdı gibi bir manzara oluşturması kişiyi psikolojik olarak rahatsız eder. Şampuanlar saç tipine göre önerilir. Yağlı saçlar için kullanacağımız şampuanlar biraz daha farklıdır.

Neden çünkü, yağlı saçların temizleyici yönü biraz daha fazladır. Bu da deterjan oranını biraz artırır. Kuru saçlarda saçı çok fazla yıpratmayacak hafif nemlendirecek şampuanlar, saç bakım ürünleri, gerekirse kuru saçlarda özellikle şampuanlama sonrası bakım kremleri ve ürünleri kullanılabilir. Saçları yıkarken çok sıcak su önermiyoruz. Ilık su hem temizleyicilik açısından hem de saç derisini ve saçı tahrip etmemesi daha iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ