Saç Uzatmanın Sırları Nelerdir?

Saç Uzatmanın Sırları Nelerdir?

Saç uzatmak bir çok bayanın istediği bir şeydir. Saç derisini verimli bir tarla gibi düşünün. Eğer saç derinize bakmaz; onu beslemez, kalıntılardan arındırmaz ve nemlendirmezseniz, saç gerektiği gibi uzayamaz.

Saç Neden Azalır?

Kötü beslenme: A ve B vitaminlerinin yanı sıra, protein bakımından zayıf bir beslenme saç dökülmesine neden olur. Katı diyetler, saç foliküllerinin güçlü bir biçimde beslenmesini engeller.

Demir eksikliği: Saç dökülmesinin kaynağı, demir eksikliği ise bu yalnızca kısa süreli bir problem olacaktır. Eksiklik giderildiğinde saç telleri de yeniden büyüyecektir.

Stres: Aşırı yüksek gerilim saçın büyüme aşamasından, birdenbire dökülme aşamasına geçmesine neden olabilir. Hormonlar: Hormon düzeylerinde gerçekleşecek bir artış veya azalma, vücut bütün ilgisini hormonları düzenlemek için harcayacağından kaynaklı saçların dökülmesine neden olur.

saç uzat

Saçın İncelmesi

Sağlıklı bir erişkinin saç uzama hızı ilk önce genetik olarak belirlenmiştir. Ayrıca saç telleri incelerek, zamanla minyatürleşme denen problem da ortaya çıkabilir. Aşırı kimyasal uygulama, güneş hasarına maruz kalınması ve yaşlanma, saçın büyüme hızı üzerinde etki ederek, saçın uzamadığı intibasını yaratabilir.

Bununla beraber yalnızca erkeklerin değil, kadınların da saçları seyrelir. Saç inceldiğinde saç folikülleri ilerleyen döngülerde, daha ince telli saçlar üretmeye başlar. Kadınlarda görülen seyrelmeler en fazla taç bölgesinde oluşur. Kadınlar saç seyrelmesini erkeklerden aşağı yukarı 20, 30 yıl sonra deneyimlemeye başlar. Saç tamamıyla beyazlayana ve iyice incelene kadar, küçüldükçe küçülür.

Saçı Nemlendirin

Saçlarınız nemsizse, ince telli saçlara sahip olmasanız bile, böyleymiş gibi gözükebilir. Saçlar hasarlı ve çatallaşmışsa, incelmiş ve seyrelmiş gibi gözükür. Yağ, bazılarında saçların seyrelmesine neden olabilir. Kafa derisinde çok fazla yağ bulunması halinde saç folikülü tıkanır ve saç büyümesi kesintiye uğrayarak, gerekenden önce dökülme oluşur.

İçsel Destekler

Vitamin bazlı destekler ve oral yoldan alınan bazı besin destekleri saç foliküllerini besleyerek, yeni ve sağlıklı saç hücrelerinin oluşmasına yardım eder. Fakat sabırlı olmanızda yarar var zira bedenin, besin desteklerini sindirebilmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Reçeteli besin destekleri ise diğer besin desteklerine göre daha güçlü içeriklere sahip olmakla beraber, daha güçlü bir etki gösterirler. Bu destekler, menopoz sonrasında saçlarında incelme ve seyrelme problemi yaşayan kadınların kullanımına makuldur.

Dışsal Destekler

Zengin ve besleyici içerikleri şampuanlar ve bakım programlarının saçların artmasına yardımcı olması için saç derisine masaj ile uygulanmaları gerekir. Kafa derisine yapılacak peeling programları, deri üzerindeki ölü hücrelerin giderilmesini ve bu bölgede kan dolaşımının artırılmasını sağlayacaktır. Sekiz hafta düzenli kullanım sonunda saç dörtte bir oranında daha çok uzayabilir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

Doğal kıllardan oluşan, yumUşak bir fırça kan dolaşımını artırarak, saç derisini uyarır. Ayrıca saçlarınızı düzenli olarak kestirmeniz veya kırıklarından arındırmanız saçın uzama hızı üzerinde en küçük etkiye sahip değildir, ama ölü ve kırık saçlar temizlenerek, saçın daha düzgün ve sağlıklı görünmesi sağlanabilir.

İyi bir kesim saçları daha güçlü, daha hoş ve sağlıklı gösterir. Eğer saç zayıflayıp kırılırsa, saçın hacmi azalır ve bu durum, saçın olmasından daha kısa görünmesine yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ