SadeKadınlar – Moda

Saç Beyazlamasına Çözüm Önerileri

Beyazlayan saçlar için çözüm önerilerini sizler için yazdık…

Saç Beyazlamasına Çözüm Önerileri

Saçlarınız bedeninizda herhangi başka bir belirti olmadan beyazlıyorsa bunun sebebi %99 genetik mirasınız ve yaş almanızdır. Ancak bazı organik ürünleri kullanarak saç beyazlaması sürecini yavaşlatabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı markalar ve ilaç üreticileri tersini iddia etse de beyazlamış saç telinin eski rengine yeniden kavuşmasını sağlayan bir ilaç ya da teknik şu gün itibariyle bulunmuş değil. Genel olarak kullanılan teknikler geçici saç boyaları, kına benzeri doğal saç renklendiriciler ve kalıcı kimyasal saç boyasından farklı bir şey değil.

Beyazlayan Saçlar ve Beslenme

Eğer saçlarınız beklediğinizden daha erken beyazlamaya başladıysa bazı vitamin ve mineralleri eksik alıyor olabilirsiniz. Örneğin B12 vitamini eksikliği çocuklarda dahi saç beyazlamasına yol açabilir. Folik asit eksikliği ise proteinin vücut tarafından işlenmesinde problemlere yol açarak saçların erken beyazlatabilir. Erken saç beyazlamasını önlemek için tavsiye edilen diğer vitamin ve mineraller ise biotin, çinko ve inositol’dür. Bunları günlük beslenme uygulamasınıza eklyerek kötü beslenme sebebiyle oluşan erken beyazlamadan korunabilirsiniz.

Beyazlayan Saçlara Doğal Çözümler

Başta da ifade ettiğimiz gibi organik ya da ticari ürünler beyazlayan saçlarınızın yeniden eski rengine dönmesini sağlamaz yalnız bazı organik tekniklerle saç beyazlamasını yavaşlatan sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu organik teknikler ve kullanılan ürünler ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Kına

Kumral ve kızıl saçlardaki beyazların görünümü azaltmak için kına kullanabilmeniz mümkün. Üstelik kına, ağır kimyasallar içeren saç boyaları gibi saçınızı yıpratmaz.

Altın Çilek ve Mango Tohumları

Hazırlaması basit bu maske ile beyazları bir kaç ton koyulaştırabilirsiniz. Bektaşi üzümü şeklinde de bilinen altın çilek ve mango tohumlarını eşit miktarda kullanarak karıştırın ve beyazların bulunduğu bölgeye uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Bu maske haftada 1 kez kullanmak mümkün.

Adaçayı

Adaçayı ile hazırlayacağınız durulama suyunu kullanarak saçların beyazlamasını bir miktar yavaşlatabilirsiniz. Aynı çay demler gibi 2 bardak kaynamış suya 2-3 çay kaşığı adaçayı atarak 10-15 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzüp soğumaya bırakın. Bu karışımla saçlarınızı ıslatın ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra ılık suyla yeniden durulayabilirsiniz.

Lor ve Karabiber

Bu uygulama en iyi etkiyi koyu siyah ve kahve saçlarda gösterir. 10 gram lorla 1-2 gram karabiberi iyice karıştırın ve saç derinizde bilhassa beyazların daha fazla olduğu bölgelere sürün. Karışımı 1 saat beklettikten sonra normal şampuanla yıkayabilirsiniz. Uygulamayı haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ