Romatizma Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

Romatizma Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi

Romatizma, toplum arasında eklem iltihabı olarak tanımlanır. Romatizma hastalığı bulunduğu organ, doku ve eklemlere göre isimlendirerek belirlenir. Ancak bu bilgi ya da tarif doğru değildir.

Romatizmanın, bulunduğu organ ya da dokuya göre isimlendirilmesi, mümkün olsa da tamamı aynı hastalıktır. Yani verilen onca isim farklı hastalıkların adı değil, aynı hastalığın farklı bölgelerde farklı tutulumlar yapmasından kaynaklanır.

Romatizma Bölgeleri

Geleneksel tıbba göre Romatizma çeşitleri

a) Kas Romatizması; tıp dilinde fibromiyalji olarak adlandıran hastalık, sinir gerilim ile kendini daha da hissettirir

b) Kemik Romatizması; kemiklerde artroz, deformite (şekil bozukluğu) ile kendini gösteren Romatizma çeşididir.

c) Kan Romatizması; tutulum yapan eklemler parametrelik gösterir.

d) Damar Romatizması; siyatik şeklinde de bilinir. Genellikle teşhis edilmesi zahmetlidir, ağrı ve sızısı en fazla olan Romatizmal hastalık gurubudur.

e) Zar Romatizması; tıpta FMF (ailevi Akdeniz ateşi) olarak tanımlanır. Bağırsak zarını ve diğer organ zarlarında tutulum yapar. Romatizmanın bu türünün de teşhisi güçtür..

f) Kıkırdak Romatizması; eklemlerde harabiyet olarak tanımlanır, eklemleri tutan harabiyet yapan ve en fazla varlığını resim olarak hissettiren Romatizma türüdür.
Romatizma Ağrı Bögeleri

romatizma2

Hastalıkların temelinde üç neden vardır

1- Genetik kaynaklı etkenler: Atalarımızdan gelen genlerdeki harabiyet-mutasyon ve zaafiyetler ile ilgili etkenlerdir.

2- Psikolojik etkenler: Bağ dokusu zayıf insanları etkileyen etken her zaman aynı nedenden ortaya çıkmayabiliyor. Stres ciddi bir faktördir.

3- Çevresel etkenler: Romatizmal hastalıklarda en belirleyici nedendir. Soğuğa maruz kalmak, rutubetli alanlar, hava ve ısı değişimleri bu hastalığı tetikleyen nedenlerin başında sayılabilir.

 

Tedavi ve korunma yolları

Modern tıp tekniklerinde tedavisi pek mümkün olmamasına rağmen uygulanan teknikler, bağışıklık sistemini baskılayan ve genetik yatkınlık olan hastalıkların ortaya çıkmasına, kanser, tümör ve ciddi kronik hastalıklara yakalanmanıza neden olan ilaçlar tavsiye edillmekte ya da kortizon içerikli ilaçlar ile kemik erimesi, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmakta.

 

Romatizma Hastalarında Bitkisel Tedavi

Romatizma hastalarında bitkisel tedavi biçimi ile son günlerde bilimin de dikkatini çekecek kadar anlamlı ve etkin çalışmalar bulunmuştur. Bu çalışmaların başında;

– Çobançantası (capsella bursa pastoris, shepherd’s purse)
– Isırgan otu (urtica sp., nettle)
– Ardıç (juniperus communis, juniper)
– Çuha çiçeği (primula elatior, cowslip)
– Kibrit otu (lycopodium clavatum, club moss)
– At kuyruğu (equisetum arvense, horsetail)
– Kuşburnu (rosa canina, rose hip)
gibi bitkilerden yapılan araştırmalar sonucunda antienflamatuvar etkisiyle, antiRomatizmal etkileriyle ciddi bir biçimde tesbit edilebilmiş ve Osteoartritte doku hasarından sorumlu olan polimorfonükleer lökosit ve monositlerin kemotaksisini, siklooksijenazdan türeyen prostaglandinlerin sentezini ve proenflamatuvar sitokin olan TNF-α ve IL-1 salınımını da inhibe ettiği belirleme edilmiştir.

Ayrıca eklem harabiyeti için denizin kabuklu canlılarından elde edilen maddeler modern tıbbın reçetelerine en yoğun olarak giren gıda destek ürünlerini oluşturuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ